Pamuklu tekstil mamüllerine güç tutuşurluk özelliğinin kazandırılması
Improvement of flame retardancy properties in cotton textile materials
- Tez No: 452684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA AKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışması 2 grup altında yapılmıştır. I. Grup çalışmada 9 kumaşa Apyrol PGH kimyasalı uygulanmıştır. Bu uygulamada en iyi sonuçları veren 4 kumaşa Apyrol CEP uygulanmıştır. Bu iki uygulamada güç tutuşurluk özelliği en iyi olan C-1 kumaşına Pyrovatex CP-LF ve Flovan uygulanmıştır. Ayrıca Firetex kimyasalı farklı oranlarda uygulanarak optimum uygulanma oranı araştırılmıştır.I. Grup çalışmada uygulama sonuçlarına bakıldığında karbonlaşma mesafesi açısından en iyi sonucu Apyrol CEP kimyasalı vermiştir. Bunun yanında Firetex de 1/8 oranında karbonlaşma mesafesi Apyrol Cep ile aynı sonucu vermiştir. Yıkamaya karşı dayanıklı olan Apyrol CEP ve Pyrovatex CP-LF kimyasallarından Apyrol CEP daha iyi sonuçlar vermiştir. Yıkamaya karşı dayanıksız olan Flovan, Apyrol PGH ve Firetex kimyasallarından en iyi sonucu Firetex vermiştir. Maliyet yönünden baktığımızda ise en uygun olan kimyasalın Firetex olduğu görülmektedir.II. grup çalışmada 2 ham örme kumaş ile 2 ham dokuma kumaş kullanılmıştır. Kimyasal olarak Apyrol PGH, Apyrol CEP ve Flovan kullanılmıştır. Plazma uygulaması da yapılarak güç tutuşurluk üzerine etkisi araştırılmıştır. II. grup çalışmada I. Grup çalışmada olduğu gibi en iyi sonuçları Apyrol CEP vermiştir. Plazma uygulaması Apyrol PGH' da olumlu etkisi görülmezken; Apyrol CEP ve Flovan da olumlu etkileri görülmüştür.Kimyasal apre uygulamaları sonucunda oluşan renk farklılığı önemli sorunlar yaratmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada seçilen kumaşlara güç tutuşurluk bitim işleminin etkisi, dolayısı ile kumaşların renklerinde meydana gelen değişimler (?L*, ?a*, ?b*, ?C*, ?H*, ?E) araştırılmıştır. I. Grup çalışmalarda yapılan toplam renk farklılığı analizi sonucunda renk değişimi en az Apyrol PGH kimyasalı uygulanan C-3 ve C-6 kumaşlarında, en fazla renk değişimi Apyrol CEP kimyasalı kullanılan C-2 kumaşında görülmüştür. II.grup da ise en az renk değişimi plazma ve Apyrol CEP uygulanan M3 kumaşında, en fazla renk değişimi ise plazma ve Apyrol PGH uygulanan M4 kumaşında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis was made within the two groups. The first groups Apyrol PGH chemical is applied on the nine different fabrics. Apyrol CEP chemical was applied which are the given four best results. In this two application Pyrotex CP-LF and Flovan chemicals is applied on fabric of C-1 which is the best feature of flame retardant. However for the get optimum application area, the chemical of Firetex is applied different amount.In the first group study the chemical of Apyrol CEP is gived the best results as a carbonization distance. In spite of Firetex chemical?s carbonization distance about 1/8 gived same results like as Apyrol CEP. Apyrol CEP chemical is gived best results between Apyrol CEP and Pyrotex CP-LF which are wash resistant. Firetex chemical is gived best result among Apyrol CEP, Apyrol PGH and E which Apyrol CEP durable against washing. The Firetex is cheapest chemical about financial.In the second group study is used two knitted fabric and two raw woven fabric and as a chemical, Apyrol PGH, Apyrol CEP and Flovan were used. Investigated the effect of plasma treatment on the making flame reterdant.In the second group study the chemical of Apyrol CEP is gived best result like as first group study. Plasma treatment isn?t gived good results on the Apyrol PGH chemical. But Apyrol CEP and Flovan chemicals is a gived good result.In this study, the effect of the finishing processes to the changing on the fabric color (?L*, ?a*, ?b*, ?C*, ?H*, ?E) were also determined. In the first group study, as result of analysis of the total color difference, Apyrol PGH applied to the C-3 and C-6 fabric have been the least colar change. Apyrol CEP applied to the C-2 fabric hes been the most colar change. In the second group study, plasma and Apyrol CEP applied to the M-3 fabric has been the least colar change. Plasma and Apyrol PGH applied to the M-4 fabric has been the most color change.