Tekstil sanayiinde pamuklu mamullerin ağartılması
Bleaching of cotton products in textile
- Tez No: 184384
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
iiiÖZETRekabetin artması, değişen ekonomik koşullar, işletmelerde daha seri, daha kalitelive aynı zamanda daha ucuz maliyetlerle çalışmayı zorunlu hale getirmiştir. Bunedenle pamuklu malzemelerin ağartılmasını; üretim zamanı, üretim maliyeti vekalite yönleriyle araştırmasını yapıp işletmeye en uygun üretim prosesini geliştirmekiçin böyle bir çalışma yapılmıştır.Pamuklu mamullerin değişik şartlar altında ağartılması kumaşın bazı özelliklerinindeğişmesine yol açabilmektedir. Seçilen örme kumaş ve iplikten her biri 10 gr. olannumuneler hazırlanmıştır. Bu numuneler 4 ayrı deney grubu altında incelenmiştir. 1.grup denemelerde H2O2 miktarları, 2. grup denemelerde ph değişimi, 3. grupdenemelerde sıcaklık faktörü, 4. grup denemelerde ise zaman faktörü incelenmiştir.Deneylerin sonunda kumaşlarda numunelerin beyazlık dereceleri ve ipliklerdekopma mukavemetleri ölçülmüştür.Elde edilen neticeler değerlendirildiğinde artan beyazlık derecelerine paralel olarakmukavemet değerlerinde az da olsa bir düşüş görülmüştür. Maliyetler de göz önündetutulduğunda optimum bir reçete ortaya çıkmıştır.Anahtar kelimeler : Pamuklu mamul -Ağartma-Hidrojen peroksit-Tekstil
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTIt is imperative to work more fast and produce in high-quality with minimum costsdependent on increasing compestititon and changing economical conditions. Becauseat this, firstly we investigated the bleacing at the cotton materials, production costs,production time and quality, then we tried to find best production process for thecomparies.Bleaching of the cotton products in different conditions cause to modifications onfabric. We prepared knitting fabric and yarn samples which 10 g each of them. Weinvestigated H2O2 quantities in first group, pH changings in second group, warmthfactors in third group and time factors in fourth group. After the experiments, wemeasured the whiteness degrees and tenacity an fabrics. Whiteness degreesincreased and resistance degrees folled down. This is an optimum recipt when weevaluate the costs.Key words : Cotton Product - Bleaching-Hydrogen peroxide-Textile