Kablosuz ağlarda güvenlik ve güncel güvenlik önlemleri
Wireless networks security and current safety precautions
- Tez No: 452708
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Maliyetlerinin düşük olması ve kullanım kolaylığı gibi sebeplerden dolayı kablosuz ağlar yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İlk olarak kablolama işleminin zor olduğu hava alanı, hastane ve otel gibi halka açık alanlarda kullanılan kablosuz ağlar 802.11x standartlarının gelişmesi ile evlerde de yaygın hale gelmiştir. Bununla birlikte bilginin havadan iletiliyor olması güvenlik açıklarını da beraberinde getirmiştir. Kullanıcıların yeterli güvenlik bilgisine sahip olmaması veya güvenliği önemsemeyerek akılda kalması daha kolay olan doğum tarihi gibi şifreleri kullanması güvenlik açıklarını arttırmaktadır. Kablosuz ağ güvenliği için birçok yöntem mevcuttur ve her geçen gün bu yöntemler geliştirilmektedir. Kullanılan bu yöntemlerden bazıları güvenlik açıklarına sahiptir. Bu açıklardan dolayı kablolu ağlar da tehdit altındadır. Bu çalışmada yaygın olarak kullanılan bilgisayar ağ yapıları ve ağ standartları anlatılmış, kablosuz yerel ağ standardı ve güvenlik yöntemleri üzerinde durulmuştur. Kablosuz ağlara yapılan saldırılar incelenmiş, örnek saldırı uygulaması ile güvenli olduğu düşünülen bazı yöntemlerin aslında düşünüldüğü kadar güvenli olmadığı gösterilmiştir. Kurumsal ve kişisel kablosuz ağ kullanıcılarının nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılmış ve tavsiye edilen örnek uygulamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless networks have been used widely for reasons of low cost and easiness of use. First they are used in airport, hospitals and hotels as well as in public spaces where hard wining problems occur. With the development of wireless networks 802.11 x standards there use in houses has become common. However, information being transmitted through the air also creates vulnerabilities do to security drawbacks. The lack of knowledge of users and their choosing easy passwords that they can remember like birth dates increase security problems. There are many methods for wireless network security, and with each passing day, these methods are being developed. Some of these methods used have vulnerabilities. Wired networks are under threat by these vulnerabilities. In this study, widely used computer network structures and wireless local area network standards and methods of security standards are explained. With a sample attack application it has been shown that some methods that were thought to be secure are not as secure as thought. It is show what corporate and personal wireless network users should pay attention to and recommended practices are given.