Nötronların sonlu yavaşlatıcı ortamda yere ve enerjiye bağlı dağılımlarının incelenmesi
Determination of spatial and energy spectrum of neutrons in the finite medium
  1. Tez No: 45272
  2. Yazar: REMZİYE ERGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET 0-13.1 MeV enerji aralığında nötron yayınlayan (Ra-Be) nötron kaynağının enerji spektrumu Radyumun bozunması sırasında çıkan çeşitli enerjilerdeki alfa parçacıklarının Kesikli yöntem ile berilyum ortamında izlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Elde edilen enerji spektrumuna uygun bir bağıntı önerilmiştir. Çalışmada bu kaynak spektrumuna sahip nötronlar su ile dolu küresel ve silindirik geometriye sahip değişik yarıçapta ortamda izlenerek, ortamı terkeden nötronların yere ve enerjiye bağlı dağılımları elde edilmiştir. Nötronların ortamdaki enerji dağılımları bulunurken sudaki hidrojen ve oksijen atomlanyla yaptıkları olası bütün etkileşmeler göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SPATIAL AND ENERGY SPECTRUM OF NEUTRONS IN THE FINITE MEDIUM ABSTRACT: The neutron Energy Spectrum of a neutron source, (Ra-Be) which emits at 0-13.1 MeV energy ranges neutrons, is obtained by using a new developed method and a given equation is fitted to this spectrum. In finite water medium which has spherical and cylindrical geometnes with several radius, the Ra-Be neutrons are followed. The spatial and energy distributions of these neutrons obtained. While obtaining this spectrum, all probable interaction with hydrogen and oxygen atoms is considered.