Uludağ Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi arazisinde iklim verilerinden yararlanılacak ekim zamanının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45273
  2. Yazar: ARZU EKERYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ OSMAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi Arazisinde kuru koşulda tarımı yapılan ve münavebeli olarak yetiştirilen ayçiçeği ve buğday bitkileri için uygun ekim zamanının belirlenmesine çalışılmıştır. Araştırmada ekim zamanı belirleme kriterleri olarak; toprak nemi.toprak sıcaklığı ve don olasılığı seçilmiştir. Toprak nemi, bitki yetişme dönemleri ve toprak nem denge modeli dikkate alınarak hazırlanan bilgisayar programı ile tahminlenmiştir. Model parametrelerinden birisi olan evapotranspirasyonun tahmlnlenmesinde ise, MocHfiye Penman Monteith yöntemi kullanılmıştır. Buna göre; araştırma alanı ağır bünyeli topraklarında münavebeli olarak yetiştirilen ayçiçeği bitkisi için 1 1-20 Mart, buğday bitkisi için ise Ekim ayının son 10 günlük periyodu ekim için uygun bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ekim Zamanı, Tanmsal Meteoroloji, Evapotranspirasyon, Tarla Kapasitesi, Penman Monteith Yöntemi, Kışlık Buğday, Ayçiçeği
Özet (Çeviri)
In this study, the most suitable sowing time of sunflower and winter wheat grown successively under dry farming conditions in the field of Agricultural Research Centre of Uludağ University was tried to be determined. In the study, the humidity of soil, the heat of soil and the probability of frost were chosen as the criteria for the time of sowing. The humidity of soil was estimated by the computer programme prepared by taking plant growing periods soil humidity balance model into consideration. Modified Penman Monteith Method was applied in the estimation of evapotranspiration, which is one of the model parameters. According to this study, the most suitable sowing period has been determined as March 11th-20th for sunflower and as the last ten days of October for winter wheat KEYWORDS: Sowing time, Agrometeorology, Evapotranspiration, Field Capacity, Penman Monteith Method, Winter Wheat, Sunflower