An automatic detailed mechanism generation for hexadecane
Heksadekan için otomatik olarak detaylı mekanizma geliştirilmesi
- Tez No: 452720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SERHAD SOYHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, yüksek ve düşük sıcaklık bölgelerinde ki kimyasal değişiklikleri de içeren, heksadekan yakıtı için otomatik olarak geliştirilen detaylı mekanizma ile sistematik bir şekilde manuel olarak yazılan (bilgisayar programı kullanılmadan) mekanizmanın farklılıkları karşılaştırılmıştır. İki mekanizmanın reaksiyon bazında sistematik karşılaştırılması ve nümerik simülasyonları ( sabit hacimde sıfır boyutlu) yapılmıştır ve mekanizmaların çok küçük farklılıklar içerdikleri görülmüştür. İki mekanizma da düşük ve yüksek sıcaklık yanmasını modellemek için aynı reaksiyon sınıflarını kullanmaktadır. Bu çalışmalara ek olarak geliştirilen heksadekan mekanizmasının hassasiyet analizleri yapılmıştır. Geliştirilen mekanizma toplam 2176 çeşit ve 7269 adet reaksiyon içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the automatically generated mechanism for hexadecane with both high and low temperature chemistry included is compared to a systematically generated mechanism by hand. Both systematic reaction by reaction comparisons and numerical simulation (zero-dimensional constant volume) comparisons were done and the mechanisms were found to have minor differences. Both mechanisms used the same set of reaction classes to model the high and low temperature combustion chemistry of all n-alkanes up to hexadecane. In addition, a sensitivity analysis of all the reaction classes was performed. The generated mechanism has 2176 species and 7269 (reversible) reactions.