Diyabetli bireylerin bilgi düzeyi özbakım gücü ve a1c düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigetion of the interaction between the level of knowledge self care agency and a1c levels of diabetic individuals
- Tez No: 452743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ KIZILCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalşma, diyabetli bireylerin bilgi düzeyi, özbakım gücü ve A1c düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmış, korelasyonel tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya gönüllü katılmayı kabul eden, 19-65 yaş arası ve en az altı ay önce diyabet tanısı almış olan 500 diyabetli birey oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınan Diyabetli Bireyi Tanılama Formu, kanıta dayalı rehberlerden elde edilen Diyabet Bilgisi De“erlendirme Formu, Özbakım Gücü Ölçe”i ve A1c De“erlendirme Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler, bilgisayarda korelasyon ve çoklu regresyon analizi kullanlarak de”erlendirilmitir. Diyabetli bireylerin diyabet bilgisi puan ortalaması 71.0±11.3, özbakım gücü puan ortalaması 109.4±28.4 ve A1c ortalaması ise % 6.7±1.1 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This correlational descriptive study has been conducted to investigate the interaction between the level of knowledge, self care agency and A1c levels of diabetic patients. The sample of the study consisted of 500 patients who volunteered for this study. The ages of the patients ranged between 19 and 65 and they were diagnosed with diabetes at least six months before the study. A Diabetic Individual Identification Form that was developed by the researcher and supported by expert opinion, a Diabetes Knowledge Evaluation Form based on evidence-based guides, a Self Care Agency Scale and A1c Evaluation Form were used as data collection tools. The data acquired were evaluated by using computerized correlation and multiple regression analyses. The mean score of diabetes knowledge of the diabetic patients was 71.0±11.3, mean score of self care agency 109.4±28.4, and the average A1c was determined as % 6.7±1.1.