Sperm morfolojisi ve kromatin kondenasyon defektleri arasındaki korelasyon
The correlation between sperm morphology and chromatin condensation defects
  1. Tez No: 452748
  2. Yazar: SEVİLAY ERİMŞAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Spermiyogenezis süresince, protamin proteinleri spermatid kromatin kompaksiyonunda önemli rol oynarlar. Paternal genom taşıyıcısı olan spermin fonksiyon gösterebilmesi için kromatin kondensasyonu ciddi önem taşımaktadır.İnsan spermine özel olan son nüklear şekil; nükleustaki DNA'nın spermiyogenezis boyunca gerçekleştireceği organizasyona bağlıdır. Bu çalışmamızda asidik anilin mavisi ve toluidin mavisi boyaları kullanılarak lizinden zengin olan histonların ve argininden zengin olan protaminlerin boyanma eğilimleri ve ultrastrukturel analizler göz önünde bulundurularak sperm kondensasyon derecesini saptamaya çalıştık. Çalışmamızda sperm morfolojisi ve motilitesi göz önünde bulundurularak, intrastoplazmik sperm enjeksiyonu uygulanan 29 -55 arasında yaş dağılımı gösteren 60 vakayı üç guruba ayırdık. Anilin mavisi ve toluidin mavisi boyaları ile yapılan ışık mikroskopi çalışmalarında, sperm baş yapısındaki anomalilerin, kondensasyon defektlerinin ve DNA hasarlarının oranlarını teratozoospermi (≤% 4 normal morfoloji ), astenozoospermi ( %14 nomal morfoloji ) vakalara oranla daha fazla olduğunu belirledik Tüm vakalardaki sperm morfolojisi ve kondensasyon defektleri göstergesi olan boyamalardan elde ettiğimiz sonuçlar arasındaki korelasyonuda diğer sonuçlara paralel bir şekilde P=0.01 düzeyinde ileri derecede anlamlı (–) korelasyon olarak saptadık. Elektron mikroskobu ile sperm morfolojisi ve kondensasyon defektleri hakkında daha net ultrasturukturel sonuçlar elde ettik. Bu çalışmada amacımız sperm morfolojisi ve kromatin kondensasyon defektleri arasındaki korelasyonu saptamaktı. Sonuç olarak diyebiliriz ki; spermin morfolojisi ve nüklear maturasyonu ICSI sonrası spermin fertilizasyon kapasitesi hakkında önemli bir parametredir. Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından T-638/17032005 no'lu proje olarak desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
During spermiogenesis, the protamine proteins plays an integral role in spermatid chromatin compaction. Chromatin condensation is vital for function of the sperm which the motil carrier of paternal genome.The final nuclear shape, which is species-specific, depends on chromatin condensation during spermatogenesis as well as a precise organization of DNA within the nucleus. The degree of condensation can be shown with the aid of acidic aniline blue staining and toluidine blue staining which descriminate between lysine-rich histones and arginine-rich protamines and with ultrastructural analysis of chromatin defects .The purpose of this study was to determine the relation of sperm morphology with chromatin condensation. In this study, intracytoplasmic sperm injection (ICSI) program of 60 patients were divided in to three groups (29 versus 55) according to sperm morphology and motility. When we compered first group; teratozoospermic patients involved (≤ 4% normal forms) and second group;asthenozoospermic patients involved ( < 50% motility ) with normozoospermic men ( >14 % nomal forms ) significantly different acidic aniline blue and toluidine blue staining was recorded. Chromatin packaging was significantly and negatively correlated with normal sperm morphology namely (P = 0,01) and ( P= 0.01) for toluidine blue and aniline blue, respectively. And we have clear results about sperm morphology and chromatin condensation with ultrastructural analysis by transmission electron microscopy. The aim of this study was to find the correlation between sperm morphology and condensation defects .In addition it was also find out whether nuclear maturity could be a useful parameter for predicting the fertilizing capability of spermatozoa after ICSI.