Acil birime başvuran hastanın ağrısını hasta ve hemşirenin tanılaması
Comparisons between patients and nurses assessment of patients pain in emergency department.
  1. Tez No: 452749
  2. Yazar: ASUMAN KÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kökçe, A. (2007). Acil Birime Başvuran Hastanın Ağrısını Hasta ve Hemşirenin Tanılaması. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul.Bu çalışma, acil birime akut batın ağrısı ile başvuran hastaların, tedavi ve bakım yöntemini belirleyecek olan ağrı düzeylerinin, hemşireler tarafından doğru tanılanıp tanılanmadığını belirlemek ve ağrı tanılamasında kullanılan iki farklı ölçeği karşılaştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırma acil birimlerde çalışan 30 hemşire ve batın ağrısı ile başvuran, araştırma örneklem kriterlerine uyan 150 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmada veri toplama aracı olarak, (1) Hemşire Bilgi Formu,(2) Hasta Bilgi Formu. (3) Puanlı Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NRS), (4) McGill Kısa Ağrı Soru Formu kullanıldı. Kurum izinleri alındı.Hastaların, yaş gruplarına, cinsiyetlerine, medeni durumlarına, eğitim düzeylerine, mesleklerine, sosyal güvence durumlarına göre McGill Ağrı Şiddeti puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Kökçe, A. (2007). Comparisons Between Patients? and Nurses? Assessment of Patients? Pain in Emergency Department. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Surgery Nursing. Master Programme, İstanbul.This prospective, descriptive study aims to determine the accuracy of emergency nurse assessments of their patients' acute abdominal pain and to compare two different scales which are used to measure pain.In this research, a total of 30 emergency nurses and 150 patients participated. In this study two new information questionnaires prepared, and used in additon to the two previously known pain assessments scales: 1) nurse information questionnaire, 2) patiernt information questionnaire, 3) the numeric rating scales, 4) the short-fom McGill pain questionnaire.We did not observe considerable difference between average pain level of the patients, using short-form McGill pain questionaire, according to age groups, marital status, education level, porofession and social insurance of the patients. We found that average points of pain levels obtained using NRS pain score and short-form McGill pain questionaire pain score show a meaning and high positive correlation (p< 0.01). Besides description of the pain level, short-form McGill pain questionnaire have some other advanteges, such as description of locality and quality of the pain, which makes it suitable for Emergency Department.