İn vitro olarak dentin bağlayıcı ajanların demiralize dentin üzerindeki antibakteriyel etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of antibacterial effects of dentin bonding agents on demineralized dentin in vitro.
- Tez No: 452750
- Danışmanlar: PROF. SAMİ BÜYÜKGÖKÇESU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Diş Hastalıkları ve Tedavisi ABD. Doktora Tezi. İstanbul.Çalışmamızın amacı 3 farklı self-etch bağlayıcı ajanın demineralize dentin üzerinde Streptococcus mutans (ATCC 25175), Lactobacillus casei (ATCC 4646) ve Actinomyces naeslundii (ATCC 19246) bakterilerine karşı antibakteriyel etkilerini disk difüzyon, agar well difüzyon yöntemleri ve diş kavite modeli kullanarak karşılaştırmaktır.Diş kavite modelinde 36 adet çürüksüz 3.büyük azı dişi kullanılmıştır. Dişlerin dentin yüzeylerine 4 adet, 2 mm derinliğinde, 1 mm çapında kavitelerin açılmasını takiben , % 5'lik karboksimetilselüloz (CMC) demineralizasyon jeli (pH 4) ile 4 hafta demineralize edilmiştir. Demineralize diş kaviteleri infekte edilerek kavitelere Clearfil Protect Bond, Clearfil SE Bond ve Xeno III üretici firmanın talimatlarına göre uygulamıştır. Kontrol grubu olarak 4. kavite boş bırakılmıştır. 24 saat sonra diş kavitelerinden standart miktarlarda dentin talaşları toplanıp, sulandıralarak üreme besiyerlerine ekimleri yapılmıştır. Üreyen bakteri kolonileri sayılmıştır. Disk difüzyon yönteminde materyaller kağıt disklere emdirilerek S. mutans, L. casei ve A. naeslundii ekilmiş olan agar yüzeyine yerleştirilmiştir. Agar well yönteminde ise agar yüzeyine açılan kuyucuklara materyaller doldurulmuştur. Bu iki yöntemde % 0.2' lik klorheksidin kontrol grubu olarak kullanılmıştır. 48 saat sonra agar yüzeyinde oluşan inhibisyon zonları mm olarak ölçülmüştür.Sonuçlar istatistiksel varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Tüm bakteri gruplarında Clearfil Protect Bond en geniş inhibisyon zonlarını oluştururken, en düşük değerler Xeno III materyalinde görülmüştür (p?0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the antibacterial effects of Clearfil Protect Bond, Clearfil SE Bond and Xeno III over the demineralized dentin using different methods.Inhibitory effects against Streptococcus Mutans ATCC 25175, Lactobacillus casei ATCC 4646, or Actinomyces naeslundii ATCC 19246 were examined by disc diffusion method, agar well method and tooth cavity model. For the agar well method, the test materials were filled in the agar wells inoculated with three different bacteria individually. For the disc diffusion method, the paper discs were embedded in adhesives and placed on the seeded agar plates. After 48 hours, the inhibition zones were measured in mm. Before the use in the tooth cavity model, the teeth were demineralized by acid-gel method. Four cavities were prepared on the demineralized dentin surface. The materials were applied on each of the three cavities and the fourth was left control. The teeth were kept in SPS for 24 hours. Standart amounts of dentin chips were collected from the cavities and the number of bacteriel recovery was counted for every bacterial group.Clearfil Protect Bond produced the widest inhibition zones against all three bacteria at the end of disc diffusion and agar well methods where Xeno III couldn?t produce any by disc diffusion method.