Türkiye'de allium l. cinsi, codonoprasum seksiyonuna ait taksonlar üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic studies on the genus allium (Sect. codonoprasum) in Turkey
  1. Tez No: 452760
  2. Yazar: MİNE KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Bu çalışma, Allium L. cinsinin Codonoprasum seksiyonuna ait Türkiye'de yetişen taksonlarının morfolojik, karyolojik ve yaprak anatomisi özelliklerine dayanan taksonomik bir revizyondur. Allium (Alliaceae) Türkiye'de 190 taksonla yayılış gösteren, tıbbi ve ekonomik öneme sahip bir cinstir. Çok büyük ve çok karmaşık bir seksiyon olan Codonoprasum 2 uzun spata valvi ve basit filamentleriyle karakterize edilir.2007-2010 yılları arasında kuru ve taze materyal üzerinde inceleme yapılmıştır. Arazi gözlemleri, toplanan 310 örnek ve incelenen yaklaşık 900 herbaryum örneğine dayanarak Türkiye'de 45 tür, 2 alttür ve 2 varyete bulunduğu belirlenmiştir. Bunlar 4 seri altında sınıflandırılmıştır: Ser. Panuculati, Ser. Staticiformi, Ser. Flavi, Ser. Stamineus.Detaylı çalışmalardan sonra, bilim dünyası için 5 yeni tür, Türkiye için 3 yeni kayıt tanımlanmıştır;A. nerimanii Koyuncu & M. KoçyiğitA. dentiferum Webb&BerthelA. dumanii Koyuncu & M. Koçyiğit A. dodecanesii Karavokyrou & TzanoudakisA. euxinum M. Koçyiğit & N. ÖzhatayA. convallarioides Grossh.A. rumelicum M. Koçyiğit & N. ÖzhatayA. maraschicum M. Koçyiğit & N. ÖzhatayTaksonların detaylı deskripsiyonları yapılmış, fotoğraf ve şekillerle desteklenmiş, yayılışları haritlar üzerinde gösterilmiştir.Karyotip analizleri kök ucu hücrelerinden ezme metoduyla hazırlanan mitoz preperatları üzerinde yapılmıştır. Kromozom sayısı ve karyotipi belirlenen 39 taksonun 9'u ilk kez sayılmıştır. Buna ek olarak incelenen taksonların yaprak enine kesitinin şematik çizimleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study a taxonomic revision of sect. Codonoprasum (Allium L., Alliaceae) has been done based on morphological, anatomical (leaf transversal section) and karyological (karyotype) characteristics. The genus Allium, which is medicinally and economically important, comprises 190 taxa distributed in Turkey. Sect. Codonoprasum is a very large and it is one of the most complicated section, grouping taxa with two long spathe valves and simple filaments.This study has been carried out between 2007-2010 years, using dried and fresh material. According to revision based on field observation, collected 310 specimens and examined herbarium ca. 900 specimens 45 species with 2 subspecies and 2 varieties occur in Turkey. They are grouped into 4 series; that have been described for the first in this study as Ser. Paniculati, Ser. Staticiformi, Ser. Flavi, Ser.Stamineus. After detailed study, the following 5 species have been identified as a new species for plant science and 3 species are new record for Turkey;A. nerimanii Koyuncu & M. Koçyiğit A. dentiferum Webb & BerthelA. dumanii Koyuncu & M. Koçyiğit A. dodecanesii Karavokyrou & TzanoudakisA. euxinum M. Koçyiğit & N. Özhatay A. convallarioides Grossh.A. rumelicum M. Koçyiğit & N. ÖzhatayA. maraschicum M. Koçyiğit & N. ÖzhatayThe detailed descriptions of all taxa have been given, with drawings, photographs and distribution maps. The karyotype analyses were carried out on mitotic plates obtained from root tip cells by squash method. Chromosome numbers and karyotypes of 39 taxa have been identified of which 9 have been counted for the first time. Additional the leaves transversal section of all examined taxa have been illustrated.