Sigara bırakılmasının üst gastrointestinal sistem semptomları üzerine olan etkileri
Effect of cigarette for upper gi̇s
- Tez No: 452772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAY CELEBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenterology, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sigaranın gastrointestinal sisteme etkisi konusunda çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Sigaranın üst GİS semptomlarına etkisini açıklamada tükürük salgısını azaltması, alt özefagus sfinkter basıncını düşürmesi, mukazal oksijenizasyonu azaltması, duodenogastrik prostaglandin üretimini azaltması gibi çeşitli faktörler sorumlu tutulmuştur. Biz bu çalışmamızda sigara içimini bırakan hastalar ile içmeye devam edenlerin üst GİS semptomları açısından başlangıca göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmayı planladık.Sigara bırakma polikliniğine başvuran ve asit azaltıcı tedavi almayan 6 aylık takip süresini tamamlayan ardışık 150 hastanın sonuçları aşağıda verilmiştir. Hastaların polikliniğe ilk başvurularında hazırlanan üst GİS semptomlarına ait anket formlarını doldurmaları istendi ve 6 ay sonra sigarayı bırakan ve içmeye devam eden hastalar tarafından başlangıçtaki semptom formu yeniden doldurularak tarafımızdan değerlendirildiÇalışmaya alınan 150 hastanın takiplerinin 6. ayında 58'i (%39) sigarayı bırakırken kalan 92'si (%61) halen devam etmekteydi. Sigarayı bırakan grupta devam edenlere göre VKİ'i anlamlı düzeyde artmış bulundu. Sigarayı bırakan hastalarda devam edenlere göre pirozis ve regürjitasyon sıklığı azalmış olarak bulunmakla birlikte sadece regürjitasyonda ki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu.Sigara bırakan hastalarda 6. ayda başlangıca göre VKİ'i anlamlı düzeyde artmış bulundu, regürjitasyonda ise anlamlı olarak azalma görüldü. Sigaraya devam eden hastalarda semptomlar açısından başlangıca göre anlamlı bir değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
There are several studies have been done about the effects of smoking to gastrointestinal system. Many factors such as decrease in saliva secretion, reduce the lower esophagus sphincter pressure, decrease in mucosal oxygenation, decrease in production of duodeno-gastric prostaglandin account for the effects of smoking to GIS symptoms. In our study, we planned to research if there is a difference at upper GIS symptoms between patients who still smokes and patients who give up smoking comparing to beginning.The results of sequential 150 patients visiting ?Stop-Smoking Services?, having no acid reduction curing and completing 6 months observation period are given below. Filing up the survey form about upper GIS symptoms is requested from the patients at their first visit to the services. After 6 months, same forms are filled up by the patients. The comparison between patients who still smokes and patients who give up smoking is done according to answers given in the forms, and the results are evaluated by us.At 6th month of the treatment, 58 of 150 patients (% 39) gave up smoking, the rest (% 61) of the patients continued smoking. It is observed that VKI is significantly increased at the group who give up smoking comparing to others. Pirozis and regurgitation frequency is found to be reduced at the patients giving up smoking comparing to others. In additon to that result, only reduction in regurgitation is fount statistically meaningful.It is seen that regurgitation is significantly reduced at the 6th month of treatment comparing to the beginning at the patients giving up smoking. However, no meaningful difference is observed in terms of symptoms at the patients who continue smoking.