Atak dönemindeki rrms hastalarının serum ve beyin omurilik sıvılarında hastalığa özgü antikorların serex yöntemi ile taranması
Screening of disease specific antibodies with serex in the sera and cerebrospinal fluids of rrms cases during the relapse period
- Tez No: 452773
- Danışmanlar: PROF. DR. F. GÜLŞEN AKMAN-DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Nöroloji, Molecular Medicine, Neurology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Multipl Skleroz (MS), sıklıkla genç erişkinlerde görülen, santral sinir sistemi (SSS) ak maddesini birden fazla lokalizasyonda etkileyen, demiyelinizan kronik bir hastalıktır. Etyopatogenezinde, genetik ve çevresel etkenlerin karışık etkileşimleri sonucu etkinleştiği varsayılan otoimmün mekanizmaların sorumlu olduğu düşünülmektedir. Bu mekanizmaların oluşumunda hücresel immünitenin birincil öneme sahip olduğu bilinmekle beraber hümoral immünitenin ve anti-nöronal antikorların da semptomların oluşumunda önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bu antikorların saptanması amacıyla, atak dönemindeki MS hasta örneklerinden oluşturulan bir serum havuzu, SEREX (rekombinant cDNA ekspresyon kütüphanelerinin serolojik analizi) yöntemi ile, insan beyin cDNA ekspresyon kütüphanelerinde taranmıştır. Seçilen klonlardan His-Tag protein purifikasyonu yöntemiyle ekstrakte edilmiş proteinlerle ELISA da yapılmıştır. Tarama sonucunda izole edilen santral sinir sistemi (SSS) antijenlerine karşı antikor reaksiyon sıklıkları RRMS (n=36) ve nörolojik tutulumu olan Behçet hastalarının (n=40) atak sırasında alınmış serum ve BOS örneklerinde belirlenmiştir. Atakların olmadığı dönemde serum örnekleri alınmış RRMS hastalarının (n=18) örneklerinde, atak sırasında alınmış örneklerde saptanan antikorların olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuç olarak, SWAP 70, ICA, ING, TRAF ve MAZ proteinlerine karşı yüksek titreli otoantikorlar ağırlıklı olarak ataklı MS grubunda saptanırken, yüksek titreli PTBP1 ve SH3 otoantikorları ön planda ataksız MS ve NBH olgularında saptanmıştır. Bunlardan özellikle SWAP-70 antikorunun, 36 ataklı MS olgusunun 17'sinde (%47.2) saptanması, bu antikorun MS'de atak biyobelirteci olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a demyelinating and chronic disease that effects central nervous system (CNS) white matter on more than one localization and seen in mostly young adults. Autoimmune mechanisms that are activated by the complex interactions of genetic and environmental factors are considered to be involved in its etiopathogenesis While cellular immunity has a crucial role in these mechanisms, humoral immunity and anti-neuronal antibodies might also have important roles in symptom appearance. To identify these antibodies, a pool of sera obtained from MS cases during the attack period was screened with cDNA expression libraries by SEREX method. ELISA experiments were done following His-Tag protein purification of selected clones. Antibody reaction frequencies against isolated CNS antigens were determined in RRMS (n=36) and neuro-Behçet?s disease patients? sera and cerebrospinal fluids (CSF) (n=40). Antibodies detected in sera obtained during a relapse were evaluated in RRMS sera obtained during remission (n=18). Consequently, high titre autoantibodies againts SWAP 70, ICA, ING, TRAF and MAZ proteins were detected predominantly in MS sera obtained during a relapse while high titre PTBP1 and SH3 antibodies were detected in MS sera obtained during remission and in sera of neuro-Behçet?s disease patients. Detection of SWAP 70 antibody in 17 of 36 (47.2%) MS cases during the relapse period suggests that these antibodies may be used as biomarkers in MS attacks.