Endometrium kanser vakalarında pelvik-paraaortik lenf nodlarının haritalanması ve lenf metastazını arttıran faktörlerin incelenmesi
Lymph node mapping and the predictability of lymph node metastasis in patients with endometrial cancer
  1. Tez No: 452801
  2. Yazar: AYKUT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET HAKAN YETİMALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Endometrium, kanserinde lenf nodu metastazı sağkalım oranlarını etkileyen önemli bir faktördür ve lenf nodu metastazı ile sağ kalım oranları azalmaktadır. Günümüzde endometrium kanserinin cerrahi tedavisinin bir basamağını da lenf nodu diseksiyonu oluşturmaktadır. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada endometrium kanseri tanısı almış hastalarda lenf nodu sayısı ve dağılımı incelendi. Çıkartılan lenf nodları bölgesel olarak literatürdeki ortalama lenf nodu sayıları ile karşılaştırıldı ve haritalandırıldı. Metastatik lenf nodu tutulumunu belirleyen prediktif değerler olarak; demografik özelliklerden ileri yaşın anlamlı olduğunu, preoperatif tetkiklerden TV USG bulgularının, pap smearde atipik endometrial hücre varlığının, preoperatif histolojik grade'in ve histolojik tipin anlamlı olduğu sonucuna varıldı. Postoperatif histolojik grade, myometrial invazyon ve tümör invazyon derinliğinin, lenfovaskuler alan tutulumunun, pozitif peritoneal sitolojinin ve intraperitoneal metastaz varlığını metastatik lenf nodu tutulumunu belirleyen prediktif faktörler olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In endometrium cancer lymph node metastasis is an important factor which effects the survival rate. The survival rate decreases with lymph node metastasis. Lymph node dissection is one of the major steps for surgical treatment of endometrium cancer. In this retrospective study, our lymph node numbers and their dispersal were analyzed on patients diagnosed with endometrial cancer. Lymph node numbers were compared with the average lymph node numbers in the literature and were mapped region by region. In determining the predictive value of demographic features on metastatic lymph node involvement; advanced age was found to be statistically significant as well as TV USG findings from preoperative investigations, the presence of atypical endometrial cells at pap smear, preoperative histological grade, histological type. Postoperative histological grade, the depth of myometrial invasion and tumor invasion, lyphovascular space involvement, positive peritoneal cytology and the presence of intraperitoneal metastases were also found to be important predictive factors on lymph node involvement.