Bölgemizde kronik nonspesifik bel ağrısında 25ohd3 vitamini ve ilişkili faktörler
Vitamin d levels and associated factors in patients with nonspecific chronic low back pain in our region
  1. Tez No: 452802
  2. Yazar: BURHAN BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL NAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada bölgemizde kronik nonspesifik bel ağrısı olan hastalarda 25 hidroksi D vitamini (25OHD) düzeyi ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal - Method: Çalışmaya kronik nonspesifik bel ağrısı tanısı almış 60 hasta (37 kadın, 23 erkek) ve 30 sağlıklı birey (19 kadın, 11 erkek) kontrol grubu olarak alındı. Demografik özellikleri kaydedilen bireylerin serum 25OHD, parathormon, kalsiyum, fosfor, hemogram, karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri, sedimantasyon, C-reaktif proteini ile spot idrarda kalsiyum- kreatinin değerleri bakıldı. Hastaların bel ağrısının şiddetleri vizüel analog skala (VAS) ile kaydedildi. Grupların süt ve süt ürünleri tüketim düzeyleri, balık tüketimleri, giyim tarzları, güneşlenme süreleri, fiziksel aktivite düzeyleri kaydedildi ve yaşam kalitesi kısa form 36 (Sf-36), depresyon düzeyi Back Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Hasta grupta fonksiyonel değerlendirme için Oswestry Skalası (OS) kullanıldı.Bulgular: Hasta grubun yaş ortalaması 30.58± 7.78 yıl, kontrol grubun yaş ortalaması ise 30.97± 6.70 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the evaluation of 25-hydroxy vitamin D (25OHD) levels and associated factors in patients with chronic nonspecific low back pain in our region was aimed.Material and Methods: The study included 60 patients diagnosed with chronic nonspecific low back pain (37 female, 23 male) and 30 healthy subjects (19 female, 11 male) were included as a control group. Demographic characteristics of individuals were recorded and serum 25OHD, PTH, calcium, phosphorus, blood count, liver and kidney function tests, sedimentation rate, C-reactive protein and urine calcium-creatinine levels were measured. The severity of low back pain in patients was measured with visual analog scale (VAS 0-100 mm). Levels of consumption of milk and milk products, fish consumption, clothing, sunshine duration, physical activity levels in groups were recorded. Quality of life evaluated with short form 36 (Sf-36), level of depression evaluated with Beck Depression Inventory (BDI). Oswestry Scale ( OS) was used for functional assessment in the patient group.Results: The mean age of patients was 30.58 ± 7.78 years, mean age of control group was 30.97±6.70 years.