Epitelyal over kanserlerinde lenf nodu tutulumunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
To investigate risk factors associated with lymph node involvement in patients with epithelial ovarian cancer
- Tez No: 325348
- Danışmanlar: UZMAN ALİ İSMET TEKİRDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Epitelyal over kanserli hastalarda lenf nodu tutulumu ile ilişkili faktörleri araştırmak.Materyal ve Metot: Çalışma grubu içerisine Ocak 2002-Aralık 2011 tarihleri arasında hastanemizde ameliyat edilmiş 171 primer epitelyal over kanserli vaka dâhil edildi. Tüm hastalar FIGO önerilerine uygun olarak evreleme cerrahisi ve uygun vakalarda da sitoredüktif cerrahiye tabii tutuldu.Cerrahi sonrasında elde edilen pelvik ve para-aortik lenf nodlarının histopatolojik olarak pozitifliği ile yaş, parite, asit varlığı, nükleer grade, histolojik grade, tümör belirteçlerinin seviyeleri ve tümör büyüklüğü arasındaki ilişki tespit edildi. İstatiksel yöntem olarak verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, oran, frekans değerleri kullanılmıştır. Verilerin dağılımına `kolmogorov simirnov' testi ile bakıldı. Parametrik verilerin analizinde `t test' kullanıldı. Parametrik olmayan verilerin analizinde `mann-whitney u test' kullanıldı. Oransal verilerin analizinde `ki-kare test' kullanıldı. `Ki- kare test' koşulları sağlanamadığında `fischer test' kullanıldı. Analizlerde SPSS 20,0 programı kullanılmıştır.Sonuç:1-) Kliniğimizde ameliyat edilen vakalarda ortalama yaş; lenf nodu negatif grupta 51,2 yıl, lenf nodu pozitif grupta ise 44,7 yıl idi.2-) Çalışmamızda hastalar doğum sayılarına göre gruplandığında hiç doğum yapmamış olgulara lenf nodu negatif grupta % 13, pozitif grupta ise % 12,5 oranında rastlanmıştır. Bir ve daha fazla parite varlığı her iki grupta da % 87.5 idi. Ortalama parite sayısı lenf nodu negatif ve pozitif grup arasında anlamlı bir farklılık göstermedi ve 3.7 ve 3.2 olarak bulundu.3-) Semptomlar değerlendirildiğinde hastaların lenf nodu pozitif grupta % 100'ünün bir şikâyet üzerine doktora başvurduğu, lenf nodu negatif grupta ise bu oranın % 88 olduğu izlendi. Hastalardan sadece lenf nodu negatif grupta rutin kontrollerinde over kanseri saptandığı görülmüştür.4-) Hastaların histo-patolojilerine göre dağılımı incelendiğinde çalışmamızda epitelial tümörler içinde en sık seröz over kanserine rastlanırken bu kanserlerin oranı lenf nodu negatif grupta % (44), pozitif grupta ise % (56) idi. İkinci sırayı endometriod tip (%18,2), üçüncü sırayı ise müsinöz tip over kanserleri (%11,6) almıştır.5-) Hastalar cerrahi evrelerine göre değerlendirildiğinde olgularımızın lenf nodu negatif grupta hastaların % 42'si bulunmaktaydı, Evre II, evre III ve evre IV tespit edilen lenf nodu pozitif olguların oranı %4,4, %46,4 ve %6,5'tur.6-) Çalışmamızda hastalarımızın preoperatif CA-125 değerleri değerlendirildiğinde; Lenf nodu negatif olan hastaların CA-125 değeri (469±954), lenf nodu pozitif olan hastaların CA-125 değerinden(1307±2937) anlamlı olarak daha düşüktü(p=0,004 < 0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate risk factors associated with lymph node involvement in patients with epithelial ovarian cancer.Materials and Methods: The working group cases included 171 patients with primary epithelial ovarian cancer who were operated at our clinic between January 2002-December 2011. All of the patients staged according to recommendations of FIGO surgical staging and suitable cases operated by cytoreductive surgery. Forward conditional logistic regression was used to examine the relationship between histological involvement of pelvic or para-aortic lymph nodes during surgery, and age, parity, presence of ascites, nuclear grade, histological grade, tumor size, and various tumor markers.Statistical methods for descriptive statistics of the data as mean, standard deviation, rate, frequency values were used. Distribution of the data were compared with kolmogorov simirnov test. T test was used for parametric analysis of the data. For non-parametric analysis of the data Mann-Whitney U test was used. Proportional analysis of the data ki-kare test was used. When ki-kare test was not enable to analyse datas Fischer test was used to for this conditions. SPSS 20,0 program was used in the analyzes.Conclusion:1 -) Mean age of cases were operated in our clinic in lymph node-negative group was 51,2 years, and in lymph node-positive group 44,7 years2 -) In our study, patients were grouped according to the number of births. The cases have never given birth was 13% of the cases of lymph node-negative group, 12,5% of lymph node-positive group. The presence of one or more gravida both groups was 87,5%. The average number of gravida showed no significant difference between groups and it was 3,7 and 3,2.3 -) Symptoms of patients were also evaluated. 100% of, lymph node-positive group had complaint, lymph node negative group, this ratio was found 88%. Only in lymph node-negative group ovarian cancer were detected at routine kontrol.4 -) Patients eveluated according to histopathologycial groups and serous epithelial ovarian cancer is the most common tumors encountered. The rate of these cancers were 44% in lymph node-negative group and positive group was 56%. Second type was endometrioid type (18,2%), mucinous type was the third type (11,6%) .5 -) Patients were evaluated according to the stages of surgical. 42% of cases lymph node-negative group was stage 1 and in lymph node positivity groupe 0% cases were in stage 1, Respectively, rate of cases in stage II, stage III and stage IV were detected, %4,4, %46,4 ve %6,56 -) Also preoperative CA-125 levels in patients were evaluated. İn patients with lymph node-negative CA-125 value (469 ± 954) was significantly lower than lymph node-positive patients (1307 ± 2937) (p = 0.004