Onaltı - otuzaltı ay arası sağlıklı çocuklarda konuşma gelişiminin TİGE II ebeveyn envanteri ile taranması
Evaluation of language development in a population of 16 - 36 month old healthy children by using TIGE II parents inventory
  1. Tez No: 452807
  2. Yazar: SONILA VELITERNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
AMAÇ: 16 ? 36 ay sağlıklı çocuklarda dil gelişimin değerlendirilmesi ve konuşma gecikmesinin erken tespiti için ilk defa kullanılan TİGE II ebeveyn envanterinin, Bayley III ve Denver II tarama testleriyle kıyaslanarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.YÖNTEM: Çalışma grubu, İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sosyal Pediatri Bilim Dalına 1 Ocak 2010 - 30 Haziran 2010 tarihleri arasında başvuran ve 16 -36 ay aralığında olan 101 çocuk seçilerek oluşturuldu.Dil gelişiminin değerlendirilmesinde TİGE II, Bayley III ve Denver II testleri kullanılmıştır.BULGULAR: Çalışma grubundaki vakaların 59'u (%58.4 ) erkek, 42'si (%41.6 ) kız idi.TİGE II sonuçlarına göre 23 vakada ( %22.8 ) konuşma gelişiminde gecikme tespit edildi, bunların 14'ünde (% 13.9) belirgin, 9'unda (%8.9) ise hafif konuşma gecikmesi vardı.Bayley III sonuçlarına göre 3 vakada (%3) konuşma gecikmesi, 19 vakada (%18.8) hafif konuşma gecikmesi tespit edildi.Denver II testin sonuçlarına göre 10 vakada (%9.9) konuşma gecikmesi, 13 vakada (%12.9) hafif konuşma gecikmesi vardı.Üç testin sonuçları birbirleriyle kıyaslandığında istatistiksel olarak orta düzeyde anlamlı uyum gözlenmiştir.Çalışmamızda dil gelişimi üzerinde çocuğun yaşı, cinsiyet, anne yaşı ve eğitimi, baba yaşı ve eğitimi, ailenin sosyo-ekonomik kriteri, çocuğa bakan kişi ve kardeş sayısının rolünü araştırdık.Bu faktörler arasında erkek cinsiyetin ve baba eğitimin istatistiksel olarak rolü anlamlı bulunmuştur. Diğer faktorler ise istatistiksel olarak etkili bulunmamıştır.Sonuç olarak çocukların dil gelişimindeki sorunları erken tespit etmek amacıyla tarama testlerin rutin kullanımı önemlidir. Türkiye'de buna yönelik ve özellikle çocuk hekimlerinin güvenle uygulayabileceği TİGE II gibi tarama testlerine gereksinim vardır.ANAHTAR KELİME: Dil gelişimi, TİGE II , Bayley III , Denver II.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of this study was to evaluate the usefulness of TIGE II parents inventory, an assessment tool used for the first time in our clinic for language development and early detection of delayed language in 16-36 month old healthy children, by comparing it to Bayley III and Denver II screening tests.METHODS: The data were from 101 healthy children aged 16 - 36 months who were referred to İstanbul University, İstanbul Medical Faculty, Department of Pediatrics, Division of Social Pediatrics between January 1, 2010 and June 30, 2010 for their well-child visits. These children were followed up from birth in our department and until the test was performed they did not have any neurolojic and hearing problems. Language development was evaluated using TIGE II, Bayley III and Denver II assessment tools.RESULTS: Participants were divided to three groups based on their age. 59 children (%58.4) were male and 42 (%41.6) were female.According to evaluation by TIGE II, 23 children (%22.8) have showed delay in speech development. Of these 23 children 14 (%13.9) had significant and 9 (%8.9) had a slight delay in speech development.Evaluation of receptive and expressive language development, according to results of Bayley III has revealed significant development delay in 3 children (%3) and slight development delay in 19 children (%18.8).According to the results of Denver II, 10 children (%9.9) had significant delay and 13 children (%12.9) had a slight delay in language development.Moderate correlations have been found between;- Results of TIGE II and Bayley III ( ? w:0.525; p=0.0001).-Results of TIGE II and Denver II Language sub-section ( ? w:0.503; p=0.0001).- Results of Denver II language sub-section and Bayley III receptive and expressive language sub-sections ( ? w:0.383; p=0,0001, ? w:0.383;p=0.0001).In our study we investigated the role of the child's age, sex, maternal and paternal age and education, socio-economic status of the family criteria, roles of the carers and the number of siblings on language development. Of these factors, the role of gender and fathers' education factor was statistically most significant.