Tek ve çift katlı kontinu polyester ipliklerde büküm nedeniyle kısalmanın incelenmesi
- Tez No: 45281
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu araştırmada fabrikalardan temin edilen PES filament iplikleri, piyasalarda ençok kullanılan turlarda büküm (197-301-406-505-631) verilmiştir. Bu işlem hem tek katlı hem de çift katlı iplikler için yapılmıştrr. Kullanılan büküm makinası Ratti-TRN3 12 modelinde ticari bir büküm makinasıdır. Yapılan deneyler (büküm ve numara ölçme) sonucunda bazı değerler hesaplamalar yardımıyla da bulunup, bu değerler tablo ve grafiklerle istatiksel bir biçimde değerlendirilmiştir. Sonuç olarak iplikteki kısalmanın büyük ölçüde numara ve tura bağlı olduğu bulunmuş, büküm gerilimine ise bağlılığının çok az olduğu görülmüştür. Bununla birlikte iplikte meydana gelen kısalmanın büküm açısını, büküm katsayısını, özgül hacmi, paketlenmeyi değiştirtiği izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
M ABSTRACT In this research, PES filament yarns equipped with twists ( 197-301 -406- 505 -631 ) which are mostly used in markets are presented. This application was done both for single yarns and two ply-twisted yams. Ratti-TRN312 used as a twisting machine is the commercial twisting machine as a model. To fix retraction caused by twisting in PES filament yarns, after twist and number were measured according to the tests, some values were found with the help of calculations. These values were statistically given by charts and graphs. As a result, that retraction in yarns is generally dependent on the number and tour was found and that the effect of winding tension in base situation is very little was observed. Morever, that retraction in yarns change twisted angle, twisting coefficient, spacial volume, packing was realized.