Uyku bozuklukları merkezine başvuran uyku apneli ve overlap sendromlu hastaların karakterleri ve karşılaştırmaları
Characters and comparisons of sleep apnea and overlap syndrome patients whose admitted to the sleep disorders center
- Tez No: 452811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KIRBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇObstrüktif uyku apne sendromu (OSAS), uyku sırasında sıklıklahipoksemiyle seyreden tekrarlayan apne ve/veya hipopnelerle karakterize birsendromdur. Obstrüktif uyku apne sendromunun; kronik obstruktif akciğerhastalığı (KOAH), kistik fibrozis ve interstisyel akciğer hastalığı gibi diğerakciğer hastalıkları ile birlikteliğine overlap sendromu (OVS) denir. Bununlabirlikte, pratik uygulamada KOAH hastalarına diğer akciğer hastalıklarınagöre daha sık karşılaşıldığından, OVS denildiğinde OSAS ve KOAHbirlikteliği anlaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bir araya geldiklerindehastanın prognozunu kötüleştiren ve sürviyi kısaltan OSAS+KOAHbirlikteliğine dikkat çekmek, bu olguların genel özelliklerini, polisomnografikparametrelerini karşılaştırmak ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine hizmetveren uyku merkezimize başvuranlardaki overlap sendromu sıklığınıaraştırmaktır.GEREÇ ve YÖNTEMÇalışma Ocak 2005 ile Temmuz 2012 tarihleri arasında DicleÜniversitesi Uyku Bozuklukları Merkezi' nde polisomnografileri (PSG) yapılanhastalardan Solunum Fonksiyon Testi (SFT) verilerine ulaşılabilinenler ileyapıldı.Olgular; kontrol, OSAS ve overlap grup olmak üzere 3 gruba ayrıldı.OSAS ve overlap sendromlu hastalar kendi aralarında apne hipopne indeksi(AHİ) şiddetine göre derecelendirildi. Ayrıca overlap sendromlu hastalarFEV1 derecesine göre de kendi aralarında derecelendirildi. Tüm olgularınyaş, beden kitle indeksi, cinsiyetleri, toplam uyku süresi, uyku etkinliği,periyodik bacak hareketleri, en düşük saturasyon değeri ve saturasyon 90' ınaltında kalan süreyi içeren uyku parametreleri grup içinde ve gruplar arasındakarşılaştırıldı.iiiBULGULARDicle Üniversitesi Uyku Bozuklukları Merkezi' nde polisomnografileriyapılan 1582 hastanın, SFT verilerine ulaşılabilen 638 hasta çalışmayaalındı. Olguların 177' si bayan (%27,8), 461' i erkekti (%72,2). 638 hastanın467'sinde AHİ≥5 tespit edildi. 467 hastanın 39'unda (%8,3) overlapsendromu saptandı.OSAS ve overlap sıklığını 30-49 yaş arasında pik yaptığını,sonrasında giderek azaldığını tespit ettik. Overlap grubunda obstrüksiyonunşiddetiyle yaş arasında pozitif ilişki saptadık. Ancak bu istatiksel olarakanlamlı değildi (p=0,290). Kontrol grubunda AHİ ve beden kitle indeksi (BKİ)OSAS ve overlap gruplarına göre anlamlı derecede düşük bulundu (herikisinde de p0,05). Overlap grubundaobstrüksiyonun şiddeti artıkça yaş ortalaması, beden kitle indeksi ve AHİdüzeyi yükselmekteydi. Ancak aralarında istatiksel bir farklılık yoktu.(p>0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTİVESObstructive sleeping apnea syndrome (OSAS), is characterized byhypoxemic recurrent apneas and/or hypopneas during sleep. Whenobstructive sleeping apnea syndrome occurs together with a lung diseaselike Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), cystic fibrosis,interstitiel lung disease, this is called ''overlap syndrome'' (OVS). However,OVS is understood more likely seeming of OSAS and COPD together,because of in clinical practice, COPD has a higher incidence than the otherlung diseases. Purposes of this study are to attract attention to thecombination of OSAS and COPD which causes poorer prognosis andshortened survival, to compare main features of these cases andpolysomnographic parameters and to investigate the incidence of overlapsyndrome in the patients which are admitted to our sleep center which servesto South-Eastern Anatolian Region.MATERİALS AND METHODSThis study was made between January 2005 and July 2012, with thepatients who has reachable pulmonary function test data and who underwentPSG in Dicle University Center of Sleep Disorders.Cases were divided to three groups as control, OSAS and Overlap.The patients which has OSAS and Overlap syndrome has classified betweenthemselves according to severity of AHI. Besides, the patients with overlapsyndrome had been classified between themselves according to FEV1 score.Sleeping parameters(Age, Body Mass Index, Gender, Total sleep time,Efficiency of sleep, Periodic leg movements, lowest saturation point, durationof saturation which is below 90) of all cases have been matched inside agroup and between the groups.vRESULTS638 patients who had admitted to Dicle University Center of SleepDisorders and who has reachable pulmonary function test from 1582 patientswhich underwent PSG is included in this study. 177 of patients were female(27,8%), 461 of patients were male (72,2%). In 467 patients of 638, AHIvalue was determined as AHI≥5. 39 of 467 patients (8,3%) had overlapsyndrome.We determined that OSAS and overlap syndrome's incidence has apeak between 30-49 ages, then gradually decreased after these ages. Weobserved that there is a positive relationship between age and severity ofobstruction in overlap group. However, this was not statistically significant(p=0.290). Control group's AHI and BMI was significantly lower than OSASand Overlap groups (For both p0,05).When the severity of obstruction increased in overlap group,simultaneously the average of age, BMI and AHI were observed asincreased.