Koroner arter hastalığı için risk faktörleri, istirahat EKG, eforlu EKG ve Ekokardiyografi bulguları ile miyokard iskemisi arasındaki ilişlinin Tc-99m MIBI EKG-GATED miyokard perfüzyon sintigrafisi ile araştırılması
Investigation of the relationships between myocardial ischemia and resting ECG, exercise ECG and ECHO findings and risk factors for coronary artery disease using Tc-99m MIBI ECG-GATED myocardial perfusion scintigraphy
- Tez No: 452812
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ DOSTBİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) tüm dünyada erişkin nüfusta en sık karşılaşılanmortalite ve morbidite nedenleri arasındadır. Eforlu ve istirahat elektrokardiyografi(EKG), miyokard perfüzyon sintigrafisi (MPS), ekokardiyografi (EKO) ve manyetikrezonans görüntüleme (MRG) KAH‟ın tanı ve takibinde günümüzde yaygın olarakkullanılan invaziv olmayan tekniklerdir. MPS, verdiği fizyolojik bilgiler nedeniylegünümüzde KAH‟nın değerlendirilmesinde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Buçalışmada; KAH veya şüphesi bulunan hastalarda istirahat EKG, eforlu EKG, EKObulguları ve KAH için risk faktörlerinin miyokard iskemisiyle olan ilişkisinin EKGgatedmiyokard perfüzyon SPECT ile değerlendirilmesi amaçlandı.Bu çalışma, Ocak 2008-Mayıs 2010 tarihleri arasında Elazığ Eğitim veAraştırma Hastanesi Nükleer Tıp Ünitesi ve Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi NükleerTıp Anabilim Dalına MPS için gönderilen 558 hastanın geriye dönük olarakdosyalarının incelenmesi ile yapıldı. Tüm hastalara Tc-99m MIBI ile EKG-gatedMPS yapılmıştı. Hastaların detaylı anamnez bilgileri, istirahat ve eforlu EKG veekokardiyografi sonuçları not edildi.Çalışmaya alınan toplam 558 hastanın 283‟ü kadın (%49,3), 275‟i erkek(%50,7) olup yaş ortalaması 52,4±11,2 yıl idi. Erkek cinsiyette kadınlara göre iskemisıklığı daha fazlaydı. 55 yaş üstü erkek cinsiyette iskemi sıklığı aynı yaş grubundakikadınlara göre yine daha fazlaydı (p0,05). Günlük yaşamda efor kapasitesikötü olan, HT, DM, hiperlipidemisi olan, efor testinde sonlandırma sebebi göğüsağrısı şikayeti olan, efor testinde sınırlayıcı tarzda göğüs ağrısı olan, efor testinde STdepresyonu görülen, eforda T negatifliği olan, efor test sonucu pozitif olan,ekokardiyografide segmenter duvar hareket bozukluğu olan, EKO‟da sol ventriküldilatasyonu olan, EKO‟da sol ventrikül EF
Özet (Çeviri)
Investigation of the relationships between myocardial ischemia and restingECG, exercise ECG and ECHO findings, and risk factors for coronary arterydisease using Tc-99m MIBI ECG-gated myocardial perfusion scintigraphyCoronary artery disease (CHD) is the most common cause for mortality andmorbidity in adult population all around the world. Resting and exerciseelectrocardiography (ECG), myocardial perfusion scintigraphy (MPS),echocardiography (ECHO) and magnetic resonance imaging (MRI) are commonnon-invasive techniques used in diagnosis and follow-up of CHD today. Yieldingphysiological data, MPS has gained an indispensable place in evaluating CHD. Inthis study we aimed to evaluate the relationship between myocardial ischemia andresting ECG, exercise ECG, ECHO findings and risk factors for CHD in patientswith known or suspected CHD by using ECG–gated myocardial perfusion SPECT.We performed this study retrospectively (from January 2008 to May 2010) onmedical charts of 558 patients who were reffered to Elazığ Training and ResearchHospital Nuclear Medicine Unit and to Dicle University Medical Faculty Departmentof Nuclear Medicine for MPS. In all patients, ECG-gated MPS had been performed.The detailed anamnesis data; resting and exercise ECG and echocardiographyfindings of the patients were noted.Of the totally 558 patients who were included in the study, 283 were female(49.3%) and 275 were male (50.7%), and the average age was 52.4±11.2 years. Therate of ischemia was higher in male patients than females. Above the age of 55 years,the rate of ischemia was higher in males than females, too (p0.05). The rate of myocardial ischemiaobserved in patients who had poor effort capacity during their daily life; who hadHT, DM or hyperlipidemia; whose exercise stress testing had been terminated due toa chest pain; who had a limiting chest pain during the exercise stress testing; inwhom ST segment depression and a negative T wave were observed during theexercise stress testing; who had a positive exercise stress testing result; who had a vsegmenter impaired left ventricular wall motion, left ventricle dilation and leftventricle EF