Çok kesitli bilgisayarlı tomografide abdominal aorta ve ana dallarında saptanan varyasyonlar
Variations of abdominal aorta and its main branches in MSCT
  1. Tez No: 452818
  2. Yazar: ADEM TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KÖSEHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç:ÇKBT ile abdominal aorta ve ana dallarında izlenen varyasyonları saptamak, bu varyasyonları sınıflandırmak ve sıklıklarını ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntem:Ocak 2010 ?Mart 2012 tarihleri arasında intravenöz kontrast madde verilmesini takiben dinamik abdomen BT tetkiki yapılan 19-91 yaşları arasındaki 390 erişkin hastanın verileri cinsiyet ve yaş farkı gözetilmeksizin çalışmaya alındı. Geçirilmiş solid organ ya da abdominal ana damarsal anatomiyi etkileyebilecek cerrahi öyküsü olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Veriler iş istasyonunda değerlendirildi. Abdominal aorta ve dallarında görülen varyasyon sıklıkları incelendi ve her iki cinsiyet arasında varyasyon sıklıkları açısından anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırıldı.Bulgular:Çalışmamızda abdominal aorta ve ana dallarında hepatik arter, GDA, ÇT ve renal arterlerde sıklıkla varyasyon saptandı. Splenik arter ve LGA'da ise diğer damarsal yapılara göre daha az varyasyon izlendi. Varyasyon sıklıkları açısından cinsiyetlere göre istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı.Sonuç:Literatür ve bu çalışmaya göre hepatik ve renal arterlerde varyasyonlar sık görülmektedir. Bu varyasyonların önceden bilinmesi özellikle karaciğer, böbrek nakilleri ve bu organlara yönelik yapılacak girişimsel radyolojik işlemlerde büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose:To evaluate, classify and find the frequencies of the variations of abdominal aorta and its main branches with multi-slice computed tomography.Material and Method:Between January 2010 and March 2012, data of 390 adult patients with contrast enhanced computed tomography were studied. The patients who had intraabdominal solid organ or vascular surgery which affects the normal anatomy, were excluded. The data were evaluated at workstation. Frequencies of the variations of abdominal aorta and its main branches were examined. Effect of gender on variation frequencies was also investigated.Results:In our study, the most frequent variations were at hepatic artery, gastroduodenal artery and renal arteries. The variations of splenic artery and left gastric artery were relatively rare. Statistically significant difference was not detected between genders in frequencies of variations of the arteries.Conclusion:According to literature and our study, variations of hepatic artery and renal arteries were frequently seen. Identification of the variation before the transplantation or interventional radiology planning to liver or kidney is very important.