Akciğer ve meme kanserli hastalarda kemik metastazlarının değerlendirilmesinde pet/bt ve kemik sintigrasinin korelasyonlarının değerlendirilmesi
It was to evaluate the correlation between f-18 fdg pet/ct and bs in the detection of osseous metastases in breast and lung cancer
  1. Tez No: 452819
  2. Yazar: ALİ İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN IŞIKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
İskelet sistemi metastazlarda üçüncü sırada gelmektedir. F-18 FDG PET / BT ve kemik sintigrafisi (BS) kemik metastazı tanısında önemli bir rol oynamaktadır. Çalışmamızda, meme ve akciğer kanserinde kemik metastazının tespitinde F-18 FDG PET / BT ve BS arasındaki korelasyonunu (uyumunu) tespit etmeyi amaçladık.Materyal ve MetotKemik metastazının tespiti için 18F-FDG-PET/CT ve BS çekilmiş olan ileri evre 60 akciğer kanserli ve 60 meme kanserli hasta bu retrospektif çalışmaya dahil edildi.Bulgular: Akciğer kanserli ve meme kanserli hastalarda en sık metastaz gölgesi vertebraydı. Akciğer kanserli vakalarda PET ile kemik sintigrafisinin alt ekstremite (r= 0,85 P< 0.001) ve pelviste (r= 0,76 P< 0.001) mükemmel düzeyde korelasyon mevcuttu. Buna karşın skapula (r= 0,22 P= 0.08) ve kafatasında (r= 0,17 P= 0.19) korelasyon yoktu.Meme kanserli vakalarda PET/BT de kranial metastazlı hasta olmadığı için korelasyon değerlendirilemedi. Bunun dışında diğer tüm kemik bölgelerinde korelasyon olmakla birlikte bu korelasyonu alt ekstremite (r= 0,80 P< 0.001), üst ekstremite (r= 0,88 P< 0.001) ve pelviste (r= 0,75 P< 0.001) mükemmel düzeyde tespit ettik.SonuçMeme kanserli vakalarda kemik metastazını değerlendirmede PET/BT ile kemik sintigrafisinin korelasyonu çok iyi düzeydeydi. Akciğer kanserinde ise skapula ve kafatasında korelasyon yoktu.
Özet (Çeviri)
The skeleton system is the third sphere being metastases. F-18 FDG PET/CT and Bone scintigraphy (BS) play an important role in the diagnosis of bone metastasis. The aim of our study was to evaluate the correlation between F-18 FDG PET/CT and BS in the detection of osseous metastases in breast and lung cancer.Material-Methods: Sixty patients with advanced lung cancer and sixty patients with advanced breast cancer, who had undergone both 18F-FDG-PET/CT and BS and were eventually diagnosed as having bone metastasis, were enrolled in this retrospective study.Results: The most common metastasis area was the vertebral bones in lung cancer and breast cancer. Between F-18 FDG PET/CT and BS in patients with lung cancer were significantly correlated perfectly in lower limbs (r= 0,85 P< 0.001) and pelvic bones (r= 0,76 P< 0.001), while there was no correlation in scapula (r = 0.22 P = 0.08) and cranium (r= 0,17 P= 0.19).The correlation in cranium bones of patients with breast cancers were not evaluated due to there were no patients with cranial metastases. Otherwise, although the correlation with all other parts of the bone, this correlation were found the perfect level in lower limbs (r= 0,80 P< 0.001), upper lower limbs (r= 0,88 P< 0.001) and pelvic bone (r= 0,75 P< 0.001).Conclusion:Evaluation of bone metastases in breast cancer patients, F-18 FDG PET/CT and BS in the correlation is very good level. There was no correlation of the skull, scapula and lung cancer.