Romatizmal karditli hastalarda kapak yetmezliğinin devam etmesindeki etkili risk faktörlerinin araştırılması
Evaluation of risk factors for persistence of valvuler disease in patients with rheumatic carditis
  1. Tez No: 452821
  2. Yazar: AHMET AYDINALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akut romatizmal ateş, grup A beta hemolitik streptokok antijenlerine karşı otoimmun yanıt sonucu sıklıkla cilt, eklem, kalp ve merkezi sinir sistemi tutulumu ile belirti vermektedir. Bu bulgulardan en önemlisi akut kardittir. Bu çalışmada romatizmal karditli hastalarda kapak yetmezliğinin devam etmesindeki risk faktörleri araştırıldı. Romatizmal karditli 38 hastanın (ortalama yaş: 11,9 ± 2,6 yıl) kısa dönem kayıtları değerlendirildi. Ortalama izlem periyodu üç aydı. Kapak tutulumu olan hastaların 10'u (% 26,3) takip süresince tamamen iyileşti. Erkek kız oranı 1,23/1 olarak bulundu. Başlangıç ekokardiyografisinde kapak tutulum oranları şöyleydi: % 92,1 mitral kapak yetmezliği, % 50 aort kapak yetmezliği, % 52,6 izole mitral kapak yetmezliği, % 10,5 izole aort yetmezliği, % 42,1 kombine aort ve mitral yetmezliği. Subklinik kardit (sessiz kardit) olguların % 34,2'inde saptandı.
Özet (Çeviri)
Acute rheumatic fever (ARF) is a disease related to an autoimmune reaction against group A beta hemolytic streptococcus infection, involvement frequently occurs in the skin, joint, heart and central nervous system. Acute carditis is the most important manifestation of the disease. This study investigated evaluation of risk factors for persistence of valvuler disease in patients with rheumatic carditis. The short-term follow-up records of 38 patients (mean age: 11,9 ± 2,6 years) with rheumatic carditis were reviewed. The mean follow-up period was 3 months. Valvuler involvement completely improved for 10 of the patients (% 26,3) during the follow-up period. Male and female ratio is 1,23/1. The valve involvement at the begining according to color echocardiogram of these patients are: % 92,1 mitral valve insufficency, % 50 aortic valve insufficency, % 52,6 isolate mitral valve insufficency, % 10,5 isolate aortic valve insufficency, % 42,1 combine aort and mitral valve insufficency. Subclinical carditis (silent carditis) was detected % 34,2 of the cases.