Preeklampsi olgularının retrospektif analizi ve trombosit parametrelerinin preeklampside prediktif değeri
Retrospective analysis of patients with preeclampsia and predictive value of platelet parameters in preeclampsia
  1. Tez No: 452822
  2. Yazar: ÇAĞLAR ALTUNDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı, hafif ve ağır preeklampsi olgularının kan biyokimyasalparemetrelerini ve klinik bulgularını kendi aralarında ve normotansif olgularla (kontrol grubu)karşılaştırılarak, preeklampsinin trombosit parametreleri [trombosit sayısı, trombosit krit(PCT), ortalama trombosit hacmi (MPV) ve trombosit dağılım aralığı (PDW) ] üzerindekietkilerini ve preeklampsi şiddetini öngürmedeki yerini araştırmaktır.Bu çalışmada, Ocak 2010 ile Ekim 2012 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi TıpFakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Obstetrik kliniğinde takip edilen 405gebe retrospektif olarak incelendi. Olguların fizik muayene bulguları ve laboratuvarsonuçlarına göre 135 hafif preeklampsi, 135 ağır preeklampsi ve 135 de sağlıklı gebelerdenoluşan üç grup oluşturuldu. Eklampsi ve HELLP sendromu tanısı alan olgular ağırpreeklampsi grubuna dahil edildi.Grupların yaş, gravida ve pariteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi.Sistolik ve diyastolik kan basıncı ağır preeklampsi grubunda hafif preeklampsi ve kontrolgrubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek izlendi. Hastaların tanıanındaki gebelik haftaları, yenidoğan ağırlıkları ve 5. dakika APGAR skorları ağırpreeklampsi grubunda hafif preeklampsi ve kontrol grubuna göre istatistiksel olarak dahadüşük izlendi. Platelet değerleri özellikle ağır preeklampsi grubunda düşük iken hafifpreeklampsi grubunda da kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşüktü.ALT (alanin aminotransferaz), AST (aspartat aminotrasferaz), LDH (laktat dehidrogenaz),üre, kreatinin ve total bilirubin değerlerinin gruplar arası karşılaştırılmasında ağır preeklampsigrubunda hafif preeklampsi ve kontrol grubuna göre yüksek izlendi. Albumin ve total proteindeğerleri ağır preeklampsi ve hafif preeklampsi grubunda kontrol grubuna göre düşük izlendi.Ağır preeklampsi grubunda sezaryen oranı %68.1, hafif preeklampsi grubunda %58.5, kontrolgrubunda %71.9 olarak izlendi. Prematürite oranı ağır preeklampsi grubunda %67.9, hafifpreeklampsi grubunda %44.8 olarak bulundu. Erken neonatal mortalite ağır preeklampsigrubunda %15.7, hafif preeklampsi grubunda %2.2 idi. İntrauterin ölüm ağır preeklampsigrubunda %10.4, hafif preeklampsi grubunda %2.2 olarak izlendi. Kontrol grubukomplikasyonsuz gebeliklerden seçildiğinden erken neonatal mortalite, prematürite veintrauterin ölüm izlenmedi.MPV ve PDW değerleri ağır preeklampsi grubunda hafif preeklampsi ve kontrolgrubuna göre istatistiksel olarak yüksek izlendi. Hafif preeklampsi grubunda da kontrolgrubuna göre yüksek izlendi. PCT değeri ise ağır preeklampsi ve kontrol grubunda hafif viiipreeklampsi grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük izlendi ancak ağırpreeklampsi ve kontrol grubu arasında anlamlı fark izlenmedi.Sonuç olarak preeklampsinin trombosit parametreleri üzerinde yaptığı değişikliklerinönemli olduğu ancak bu parametrenin preeklampsinin takip sürecinde tam olarak yeredinebilmesi için daha fazla sayıda hasta içeren serilerle daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaçolduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, blood biochemical parameters and clinical signs of the patientswith mild and severe preeclampsia among themselves comparing with normotensive patients(control group), platelet parameters [platelet count, platelet crit (PCT), mean platelet volume(MPV) and platelet distribution width (PDW) ] to investigate the effects and predict severityof preeclampsia.In this study, 405 pregnant women were analyzed retrospectively between January2010 and October 2012 at Dicle University Faculty of Medicine, Department of Obstetricsand Gynecology. According to the results of physical examination and laboratory findingswere occured 135 with mild preeclampsia, 135 with severe preeclampsia and 135 healthypregnant women in three groups. Eclampsia and HELLP syndrome patients were included inthe severe preeclampsia group.Age, gravidity and parity statistically significant difference were not observed betweenthe groups. Systolic and diastolic blood pressure in severe preeclampsia were foundsignificantly higher than mild preeclampsia and the control groups. At diagnosis; in the severepreeclampsia group, gestational week, newborn weight and 5. minute APGAR scores werefound statistically significantly lower mild preeclampsia and control groups. Especially insevere preeclampsia platelet counts were found lower, mild preeclampsia group wassignificantly lower as compared with the control group. İn severe preeclampsia, ALT (alaninetransaminase), AST (aspartate transaminase), LDH (lactate dehydrogenase), urea, creatinineand total bilirubin values were found higher than the control group and mild preeclampsia.Severe preeclampsia and mild preeclampsia serum albumin and total protein values weresignificantly lower than the control group. The rates of cesarean delivery were observed68.1% in severe preeclampsia group, 58.5% in mild preeclampsia group, 71.9% in the controlgroup. Prematurity rates were found 67.9% in severe preeclampsia group and 44.8% in mildpreeclampsia group. The rates of early neonatal mortality was 15.7% in severe preeclampsiagroup, 2.2% in mild preeclampsia group. İntra uterine mortality was seen 10.4% in severepreeclampsia group, 2.2% in mild preeclampsia group. Uncomplicated pregnancies wereselected as a control group. Therefore, early neonatal mortality, prematurity and intrauterinedeath was not observed.İn severe preeclampsia group; MPV and PDW values were significantly higher thanthe mild preeclampsia and control groups. Mild preeclampsia group were significantly higherthan the control group. İn severe preeclampsia; the value of PCT were statistically xsignificantly lower than mild preeclampsia and the control groups however there was nosignificant difference between severe preeclampsia and control groups.As a result, we concluded that preeclampsia caused that significant changes in plateletparameters predictive value for in preeclampsia but we think these parameters to take part inthe process of preeclampsia are needed to many studies.