Gebeliğin intrahepatik kolestazında aspartat aminotransferaz /platelet oranının (APRİ skorlaması) prognostik açıdan değerlendirilmesi
Prognostic evaluation of the aspartate aminotransferase /platelet ratio (APRI score) in intrahepatic cholestasis of pregnancy
  1. Tez No: 963549
  2. Yazar: MİRAY DAYLAN ACABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN AYAZ BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, gebeliğin intrahepatik kolestazı (GİK) tanısı alan gebelerde rutin laboratuvar parametrelerinden hesaplanan AST/Platelet Oranı İndeksi'nin (APRI) tanısal ve prognostik değerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada GİK'li olgular ile sağlıklı gebeler klinik, obstetrik ve laboratuvar verileri açısından karşılaştırılmış; APRI'nin hastalığı ayırt etme gücü ile hastalık şiddetini öngörmedeki etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde Ocak 2018–Ocak 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubunu, tanı kriterlerini karşılayan ve gebeliğin intrahepatik kolestazı (GİK) tanısı konulan 105 gebe oluşturmuştur. Kontrol grubuna ise herhangi bir kronik hastalığı bulunmayan ve demografik özellikler açısından benzerlik gösteren 112 sağlıklı gebe dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterleri arasında 18–45 yaş arasında olmak, doğumun çalışmanın yürütüldüğü merkezde gerçekleşmiş olması, klinik ve laboratuvar bulgularla gebeliğin intrahepatik kolestazı tanısının doğrulanması ve ek bir kronik hastalığın bulunmaması yer almakta olup, bu koşulları sağlayan olgular çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmadan dışlanma kriterleri ise preeklampsi, HELLP sendromu veya Hepatit C tanısının bulunması; açlık safra asidi (ASA) düzeyinin 10 µmol/L'nin altında olması; koagülopati ya da hemoliz varlığı; akut hepatit veya ilaca bağlı karaciğer hasarı öyküsü; trombositopeni (
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to assess the diagnostic and prognostic significance of the Aspartate Aminotransferase to Platelet Ratio Index (APRI), derived from routine laboratory parameters, in pregnant women diagnosed with intrahepatic cholestasis of pregnancy (ICP). Clinical, obstetric, and laboratory findings of women with ICP were compared to those of healthy pregnancies, with a particular focus on the role of APRI in distinguishing ICP cases and estimating disease severity. This retrospective study was conducted at Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology, between January 2018 and January 2025. The study group included 105 women meeting the diagnostic criteria for ICP, while 112 healthy pregnant women without comorbidities served as controls. Eligible participants were aged between 18 and 45 years, had delivered at the study center, and were diagnosed with ICP based on clinical and laboratory findings. Exclusion criteria comprised preeclampsia, HELLP syndrome, hepatitis C infection, fasting bile acid levels below 10 µmol/L, coagulation disorders or hemolysis, acute or drug-induced hepatitis, thrombocytopenia (