Tip 2 diabetes mellitusa bağlı gelişen kronik komplikasyonlarda nötrofil lenfosit oranları , ortalama trombosit hacminin prognoz ve erken dönem mortalite üzerine etkisi
The effects of neutrophile lymphocyte ratio and mean platelet volume on prognosis and mortality in type 2 diabetes mellitus associated chronic complications
- Tez No: 452823
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç : İnflamasyonun diyabet ve ona bağlı olan geç komplikasyonların gelişiminde önemlibir rol oynadığı görülmektedir. Hem genetik hem de diyet, fiziksel inaktivite, sigara içme vestres gibi çevresel faktörler bu kronik inflamasyonun gelişiminden ve aktivasyonundansorumludur. Epidemiyolojik, klinik ve deneysel çalışmalar bu düşük dereceli inflamasyon iletip 2 diyabet arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışma hastanemize başvurandiabetik komplikasyonu olan hastalarda son zamanlarda prognostik önemi olan ve kolay eldeedilebilen basit inflamasyon belirteçleri olan NLR, MPV ve ürik asitin komplikasyonlardakideğerliliğini araştırmak amacı ile yapıldı.Materyal-Metod : Çalışmaya tip 2 diabetes mellitusu olan 366 hasta, olmayan ve kontrolgrubu olarak kullanılan 133 hasta dahil edildi. Hastalar nefroloji, endokrinoloji, kardiyolojiile nöroloji kliniklerinden alındı. Hastaların demografik verileri hastalardan ve dosyalarındanalındı. Rutin biyokimyasal tetkikler, tam kan ve HbA1c değerleri çalışıldı. Tüm hastalarınvücut kitle indeksleri ölçüldü. Nötrofil lenfosit oranları, ortalama trombosit hacimleri ve ürikasid değerleri formlara kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim : Inflammation seems to play an important role in the development of diabetes and itslate complications. Both genetic and environmental factors, such as diet, physical inactivity,smoking and stress are responsible for the activation and intensity of chronic inflammation.Epidemiological, clinical and experimental studies have indicated an association of low-gradeinflammation with type 2 diabetes. This study was conducted to test the value of NeutrophilLymphocyte Ratio (NLR), Uric Acid and Mean Platelet Volume which has been shown insome recent studies to be a prognostically important and an easy-to-measure inflammatorymarker, in patients presenting to our hospital with diabetic patients and its complications.Material-Method : This study includes 366 patients who has type 2 diabetes mellitus and133 patients who has not type 2 diabetes mellitus (control group) that has been treated innephrology, endocrine, cardiology and neurology clinics. Demographic charectiristic ofpatients is received from patients and their files. Routine biochemical parameters, hemogramand HbA1c values is studied. All patients Body Mass Index is measured. Neutrophilelymphocite ratio, mean platelet volume and uric acid values are enrolled data forms.