Yardımcı üreme teknikleriyle oluşan gebeliklerle preeklampsi ilişkisi
The association between pregnancies conceived by assisted reproductive technology and preeclampsia
  1. Tez No: 452829
  2. Yazar: ATINÇ ÖZER
  3. Danışmanlar: UZMAN H. CEMAL ARK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmanın amacı yardımcı üreme teknikleriyle (İUİ, İVF ve ovulasyon indüksiyonu) oluşmuş gebeliklerde preeklampsi gelişme riskini belirlemek.Populasyon tabanlı retrospektif çalışma..2006-2010 yılları arasında hastanemiz kadın doğum kliniğine başvuran ve doğumu hastanemizde gerçekleşen 24 hafta üzeri, yardımcı üreme teknikleriyle oluşmuş gebelikler çalışmaya dahil edildi.Vaka grubunda yardımcı üreme teknikleriyle gebe kalmış 120 gebe ile kontrol grubunda normal yollardan gebe kalmış 480 gebe karşılaştırıldı.Anne yaşı, parite, çoğulluk ve gebelikte sigara kullanımı gibi parametreler kontrol grubu ile eşleştirildi.İn vitro fertilizsayon ile gebe kalan grupta daha yüksek oranda preeklampsi geliştiği görüldü..Buna karşın intrauterin inseminasyon ve ovulasyon indüksiyonuyla gebe kalmışlarda preeklampsi gelişimi açısından anlamlı bir risk artışı izlenmedi.IVF le oluşmuş gebeliklerde preeklampsi insidansı yüksektir. İntrauterin inseminasyon ve ovulasyon indüksiyonuyla oluşmuş gebeliklerde böyle bir ilişkiye dair kanıt yoktur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the association of intrauterine insemination, in vitro fertilization(IVF) and ovulation induction with the risk of preeclampsia.A population based retrospective cohort study, pregnancies conceived by assisted reproductive technology referred to our hospital obstetetric and gynecology department and after 24 weeks who had birth between 2006-2010 years were included to the study. 120 exposure subjects and 480 controls were randomly matched by maternal age, parity, plurality and smoking during pregnancy.İn vitro fertilization was associated with an increased risk for preeclsmpsia, wheras intrauterine insemination and ovulation induction was not associated with the risk for preeclampsia.There was a higher incidence of preeclampsia among pregnancies conceived by IVF, but no significant association was found in intrauterine insemination and ovulation induction.