Üriner sistem taş analizinde yeni yöntem olan lıbs sisteminin xrd ile karşılaştırılması
The comparison of a new technique in urinary system calculi analysis - libs with xrd
  1. Tez No: 452831
  2. Yazar: TURGAY GÜLECEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Üriner sistem taş hastalıkları çok sık görülen sağlık sorunlarından biridir. Taşhastalarının genel özellikleri ve metabolik risk faktörleri açısından değerlendirilmesi,bulunan risk faktörlerine yönelik tedavi ve önerilerin yapılması hastalığın tekrarındankorunmada önemli ve etkili bir yöntemdir. Taş hastalığı tek bir nedenle değil, çoklu,karmaşık ve birbiri ile ilişkili birçok faktörün rol aldığı olaylar dizisidir. Taşiçeriğinin bilinmesi; patofizyolojinin aydınlatılması, taş hastalığının tedavisi verekürrensin önlenmesi açısından önemlidir. Üriner sistem taş analizi çeşitli yöntemlerile yapılabilir. Genel olarak bunlar biyokimyasal analiz, polarizan mikroskopi, kızılötesi spektroskopi (FTIR), X-ışını toz kırınım (X-ray diffraction, XRD), x-rayfleurescence (XRF) gibi çeşitli tekniklerdir. Yeni ve deneysel aşamadaki LIBS (laserinduced breakdown spectroscopy- lazer kaynaklı dağılım spektroskopisi) yöntemininüriner sistem taş analizinde kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için genelkabul gören analiz yöntemi olan X-ışını toz kırınım (X-ray diffraction, XRD) ilekarşılaştırmalı analiz çalışması yapıldı. Yirmibeş hastadan elde edilen taşlarçalışmaya alındı. Her taş iki parçaya bölündü. Her bir örnekten ilk numuneler XRDile analiz edildi. Aynı böbrek taşlarının diğer numuneleri LIBS deneysel düzeneğikullanılarak analiz edildi. Her iki tetkik sonuçları Kappa analizi ve Spermankorelasyon analizi ile karşılaştırıldı. XRD ve LIBS yöntemleri arasında taş analiziiçin anlamlı olarak benzer sonuçlar olduğu ve her 2 yöntem sonuçları arasında çokiyi bir uyum olduğu gözlendi. Standart analiz yöntemlerinin güçlükleri ve maliyetigöz önünde bulundurulduğunda, bu çalışma göstermiştir ki; daha ucuz, daha hızlısonuç veren, kolay ulaşılabilen, çok az materyal ile de sonuç verebilen, analiz içinmalzeme hazırlığı gerektirmeyen, hastanelere kolay entegre edilebilen ve taşınabilirbasit sistemler ile çalışan LIBS yöntemi üriner sistem taş analizinde güvenilirsonuçlar vermektedir. Bu sonuçlar bize yöntemin standart yöntemin yerinekullanılabileceğini düşündürmüştür. Ancak standart yöntemin yerini alabilmesi veyöntemin standardizasyonu için bu konu ile ilgili daha fazla çalışmaya ihtiyaçduyulmaktadır.Anahtar kelimeler; Üriner sistem taş hastalığı, taş analizi, LIBS.
Özet (Çeviri)
Urinary system calculi diseases are one of the most frequently seen healthproblems. The evaluation patients with urinary calculi in terms of metabolic riskfactors and treatment and suggestions for found risk factors are an important andeffective method in the prevention of the disease recurrence. Urinary calculi diseaseis not as a result of a singular cause but is a sequence of events in which multiple,complex and interrelated factors play role. Knowing the content of stone is veryimportant for enlightenment of pathophysiology, treatment of urinary calculi diseaseand prevention of recurrence. Urinary system calculi analysis can be carried out byusing various methods. Generally, these methods are various methods such asbiochemical analysis, polarization microscopy, infrared spectroscopy (FTIR), X-raydiffraction (XRD), x-ray fleurescence (XRF). In order to determine whether LIBS(laser induced breakdown spectroscopy), which is a new and an experimentalmethod, can be used in urinary system calculi analysis, a comparative analysis studywas carried out with X-ray diffraction (XRD) which is a generally accepted analysismethod. Calculi taken from 25 patients were used in the study. Each calculi weredivided into two parts. First samples from each calculi were analyzed with XRD. Theother samples from the same calculis were analyzed by using LIBS experimentalsystem. Both of the method results were compared. Significantly similar results forcalculi analysis between XRD and LIBS were obtained and a very close correlationbetween 2 method results was observed. Considering the difficulties and cost ofstandard analysis method, this study has shown that LIBS method that is cheaper,faster in conclusion, easily available, conclusive even with a little material and easilyintegrable in hospitals provides reliable results in calculi analysis. In addition thismethod can run with portable systems and it doesn't require material preparation.These results have made us to think that this method can be used instead of standartmethod. However, more studies should be carried out in order to replace standardmethod and standardization of the LIBS method. Keywords; Urinary system calculi diseases, stone analysis, LIBS.