Multitravmalı hastalarda mortalite üzerine etkili prognostik faktörlerin incelenmesi
In our study, we aimed to investigate the prognostic factors that can affect mortality of patients with multiple trauma
- Tez No: 452834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN TÜFEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ:Çalışmamızda multitravmalı hastaların mortalitesi üzerine etkili olabilecek prognostik faktörlerin incelenmesi amaçlandı.MATERYAL METOD: Bu Çalışmaya; Kasım 2007 - Aralık 2011 tarihleri arasında,multitravma tanısıyla Dicle Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon kliniği yoğun bakımünitesinde takip ve tedavi edilen 18 yaş ve üstü 106 hasta dahil edilmiştir. Bu amaçla hasta dosyalarından; yaş, cinsiyet, travma etyolojisi, travmanın etkilediği bölge, mekanikventilatörde kalış süresi, hastanede yatış süresi, gelişen komplikasyonlar, kan transfüzyonu varlığı, labaratuar ve radyolojik tetkikleri, GKS, APACHE II ve SOFA skorlaması gibiprognoz hakkında bilgi veren tüm veriler incelenerek analiz edildi.BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 106 hastanın %64.1'i (n=74) erkek, %35.9'u (n=32)kadındı. Travmaya maruz kalan 106 Hastalarımız travma etiyolojisi açısından incelendiğinde%44.3'ü (n=47) araç içi trafik kazası, %24.5'i (n=26) araç dışı trafik kazası, %27.3'ü (n=29) yüksekten düşme ve %3.7'si (n=4)'ü diğer (iş kazası, darp edilme) olarak kaydedildi.Operasyon varlığı ya da yokluğu ile sağkalım arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kantransfüzyonu ile sağkalım arasında anlamlı bir fark bunamamıştır. APACHE II ve SOFASkoru ile GKS arasında ters orantılı ilişki görülmektedir. Hastalara kan transfüzyonu yapıpyapmamak arasında mortalite açısından anlamlı fark görülmemiştir. Ancak hematokritdüşüklüğü ile mekanik ventilatöre bağlı olma arasında negatif korelasyon görülmüştür.SONUÇ: Multitravmalı hastaların mümkün olan en erken zamanda yoğun bakım ünitesinetransfer edilerek tetkik ve tedavilerinin sürdürülmesi ile bu hastaların mortaliteleri üzerineetkili olabilecek prognostik faktörlerin belirlenmesi ve buna göre hareket edilmesi ülkemizgibi gelişmekte olan ülkelerde çok büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, we aimed to investigate the prognostic factors that can affect mortality ofpatients with multiple trauma.MATERIAL AND METHODS: The study conducted; between November 2007 -December 2011 the diagnosis of multiple trauma intensive care unit at Dicle University Clinicof Anesthesiology and Reanimation, follow-up and treatment of 106 patients in the 18 yearsand over were included . For this purpose, from the patients' files age, gender, etiology oftrauma, trauma affects the region, duration of mechanical ventilation, length of hospital stay,complications, presence of blood transfusion, laboratory, and radiological findings, such asGCS, APCHE II and SOFA scores datas that all providing information about prognosis wereanalyzed by examining.RESULTS: Of the 106 patients included in the study 64.1% (n = 74) were male and 35.9% (n= 32) were female. Analysis of 106 patients exposed to trauma in the etiology of trauma,44.3% (n = 47) a motor vehicle accident, 24.5% (n = 26) vehicle traffic accidents, 27.3% (n =29) and% fall from a height and 3.7 percent (n = 4) were the other (work accident, beingbeaten) were recorded as. A significant difference was found between survival and thepresence or absence of operation. There was no significant difference between bloodtransfusion and survival. APACHE II and SOFA scores observed inverse relationshipbetween the GCS. There was no significant difference on mortality with whether or not bloodtransfusions However, it seen negative correlation between the lower hematocrit level andmechanical ventilation.CONCLUSION: Withtransfering of multiple trauma patients to the intensive care unit at theearliest time, maintaining diagnosis and treatment, to determine the prognostic factors, whichmay be effective at mortality in these patients and to act accordingly, is of great importance indeveloping countries, such as Turkey.