Ventilatör ilişkili pnömoni ile gastroözofageal reflü ve trakeabronşial aspirasyon arasındaki ilişki
Association of ventilator associated pneumonia and gastroesophageal reflux via tracheobronchial aspiration
- Tez No: 452846
- Danışmanlar: PROF. ARZU TOPELİ İSKİT, PROF. DR. Bülent Sivri
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Göğüs Hastalıkları, Gastroenterology, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş: Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) patogenezinde gastroözofageal reflü (GÖR) ve gastrik materyalin mikroaspirasyonu önemli bir sorundur. Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan hastalarda reflü mayisinin özelliklerinin VİP gelişimine etkisi net olarak bilinmemektedir.Amaç: Bu çalışmada entübe hastalarda GÖR ile VİP arasındaki ilişkinin incelenmesi için GÖR'ün proksimal yayılımı ve kimyasal özelliklerinin tanımlanması ve gastropulmoner mikroaspirasyon arasındaki ilişkinin aydınlatılması hedeflendi.Metod: YBÜ'de pnömoni dışı nedenlerle entübe olan hastalar çalışmaya dahil edildi. 3. gün derin trakeal aspirasyon (DTA) yapılarak pepsin düzeyi ölçümü yapıldı ve kombine özofageal intraluminal elektriksel impedans/pHmetre kateteri yerleştirildi. Elde edilen impedans/pH değerleri ve pepsin düzeyi açısından VİP olanlar ile olmayanlar arasındaki farklar incelendi.Bulgular: VİP olan hastalarda proksimal reflü ve proksimal zayıf asidik reflü VİP olmayanlara göre sıktı ((7 (2 ? 14) ; 3,5 (0 ? 8) (p=0,003). 4,5 (2 - 9) ; 2 (0 - 4) (p=0,006)). Pepsin düzeyleri ile zayıf asidik reflü sıklığı arasında bir korelasyon gözlendi (r=0,615 , p=0,004). Pepsin düzeyleri ile toplam proksimal reflü ve proksimal zayıf asidik reflü arasında bir korelasyon gözlendi (r=0,489 , p=0,029 ; r=0,651 , p=0,002 ). PaO2/FiO2 oranı ile pepsin düzeyleri ve proksimal zayıf asidik reflü arasında negatif bir korelasyon gözlendi (r=- 0,585 , p=0,007 ; r=- 0,620 , p=0,004).Sonuçlar: GÖR'ün, özellikle zayıf asidik reflünün proksimal yayılımı VİP olan hastalarda VİP olmayanlara göre daha sıktır ve bu durum bir gastropulmoner mikroaspirasyon göstergeci olan DTA'da pepsin düzeyi ile ilişkilidir. Ayrıca entübe hastalarda GÖR'ün, solunum fonksiyonları ile negatif korele olduğu gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Gastroesophageal reflux (GER) and microaspiration of gastric contents has been proposed as an important mechanism in the pathogenesis of ventilator associated pneumonia (VAP) but properties of GER in intensive care unit (ICU) and how these effect VAP is not completely elucidated.Aim: This study aims to assess the association between GER and VAP by defining the proximal extension and chemical properties of GER and its association with gastropulmonary microaspiration in intubated patients.Methods: Intubated patients in ICU were included in this study. Patients who had pneumonia at the time of intubation or who were diagnosed with pneumonia during the first 48 hours after intubation were excluded. Pepsin measurements were made on samples obtained by deep tracheal aspiration (DTA) and a combined esophageal intraluminal impedance/pHmetry catheters were placed. Impedance/pH values and pepsin levels were compared between VAP and nonVAP patients.Results: VAP patients had more proximal reflux ((7 (2 ? 14) vs. 3,5 (0 ? 8)) (p=0,003). Proximal weakly acidic reflux was more common in VAP patients (4,5 (2 - 9) vs 2 (0 - 4) (p=0,006). Pepsin levels in DTA samples were correlated with total weakly acidic reflux (r=0,615 , p=0,004) Pepsin levels were also correlated with total proximal and proximal weakly acidic reflux(r=0,489 , p=0,029 ; r=0,651 , p=0,002 ). PaO2/FiO2 ratio was negatively correlated with both pepsin levels and proximal weakly acidic reflux (r= - 0,585 , p=0,007 ; r=- 0,620 , p=0,004).Conclusion: Proximal extension of GER, especially proximal weakly acidic reflux, was more common among VAP patients and this was associated with pepsin levels in DTAs as a marker of gastropulmonary microaspiration. GER also seems to be negatively correlated with respiratoy function in intubated patients.