Kistik fibrozisli hastalarda anaerop bakterilerin rolünün araştırılması
The evaluation of the importance of anaerobic bacteria in patients with cystic fibrosis
- Tez No: 452847
- Danışmanlar: PROF. FATMA FERDA TUNÇKANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kistik fibrosis hastalarının balgam örneklerinin rutin mikrobiyolojik incelemesinde sıklıkla Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae ve Burkholderia cepacia kompleks gibi mikroorganizmalar saptanmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalar bu hastalarda anaerop bakterilerin artan önemine dikkat çekmektedir. Kistik fibrozisli hastaların akciğerlerindeki hücresel ve bakteriyel artıklar, yoğun visköz mukus ile birleşmekte, bu durum özellikle büyük hava yollarında tıkaçların oluşmasına neden olmaktadır. Bu tıkaçların gerisinde akciğerin havalanması azalmakta, oksijen geçişi sınırlanmaktadır. Oluşan bu anoksik ortam oral floradan köken alan anaerop bakterilerin üremesine zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Hacettepe Üniversitesi, Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran kistik fibrozisli hastaların balgam örneklerinde anaerop bakterilerin varlığını araştırmak ve bunun önemini irdelemektir. Bu amaçla anaerop ve eş zamanlı aerop kültürler kantitatif yöntem ile gerçekleştirilmiş, izole edilen bakteriler klasik yöntemler ve yarı otomatize sistemler ile tanımlanmıştır. Anaerop bakterilerin duyarlılık testleri için agar dilüsyon yöntemi kullanılmıştır. Örneklerinin alındığı 43 hastanın 35'inde (% 81,4) en az bir olmak üzere, toplam 77 zorunlu anaerop bakteri izole edilmiştir. Toplanan balgam örneklerinde zorunlu anaerop bakterilerilerle, fakültatif bakterilerin toplam sayısı (ortalama 1606,24x104), aerop bakterilerle fakültatif bakterilerin toplam sayısından (ortalama 1413,86x104) daha fazla bulunmuştur. PMNL varlığı nadir olarak izlenen hastaların hiçbirisinden anaerop bakteri izole edilememiştir. Direkt bakılarında PMNL orta ve bol olarak gözlenen örneklerden ise çok sayıda zorunlu anaerop bakteri izole edilmiştir. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p: 0,046). Yaşın anaerop bakteri izolasyonuna etkisi irdelendiğinde, 18 yaşından büyük hastalarda, anerop bakteri izolasyonunun belirgin olarak daha fazla olduğu görülmüştür. İzole edilen 77 zorunlu anaerop bakteriden 72' sinin ampisilin, sulbaktam-ampisilin, piperasilin, piperasilin-tazobaktam, moksifloksasin, metronidazol, imipenem ve kindamisine karşı duyarlılıkları test edildiğinde, en etkisiz antibiyotiğin klindamisin olduğu, izolatların hiçbirisinde imipenem direnci görülmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae and Burkholderia cepacia complex are the most frequently isolated microorganisms from respiratory tract samples of the cystic fibrosis patients. However recent studies pointed out the importance of anaerobic bacteria in pulmonary infections seen in cystic fibrosis patients. In these patients the bacterial and cellular residues, accreted with dense viscous mucus cause formation of mucus plugs in the larger airways. Behind these plugs, anaerobic environment develops due to decreased oxygen passage towards the lower airways. In this anoxic environment anaerobic bacteria originated from oral flora become colonized easily and be the part of the resident bacteria inhabiting the lower airways of these patients. The aim of this study was to evaluate the role of anaerobic bacteria in cystic fibrosis patients attending to Hacettepe University, Paediatric Respiratory Diseases Department, by using quantitative culture method for both aerobic and anaerobic bacteria. Anaerobic bacteria were identified by conventional and semi-automated methods. Antibiotic susceptibilities of the anaerobic isolates were performed by agar dilution method. Seventy seven anaerobic bacteria were isolated from 35 (81,4%) of 43 patients. The total count of anaerobes and facultative bacteria (mean 1606,24x104 ) was higher than the total count of aerobes and facultative bacteria (mean 1413,86x104 ). None of the anaerobes was isolated from the patients with very few PMNL?s in direct examination of sputum samples. In patients whose samples yielded intermediate or high numbers of PMNLs, significantly more obligate anaerobic bacteria were isolated (p: 0,046). Age of the patients was another factor which was evaluated in this study; patients older than 18 were colonized with higher amount of anaerobic bacteria. Susceptibilities of 72 isolates out of 77, against ampicillin, sulbactam- ampicillin, piperacillin, piperacilin tazobactam, moxifloxacin, metronidazole, imipenem and clindamycin were also evaluated. Clindamycin was found to be the least effective antibiotic among all. None of the isolates was resitant to imipenem.