Fruktoz verilerek oluşturulan metabolik sendrom modelinde endotel fonksiyonlarının değerlendirilmesi melatonin ve resveratrolün etkileri
Evaluation of endothel functions in metabolic syndrome by giving fructose effects of melatonin and resveratrol
  1. Tez No: 452845
  2. Yazar: ŞERİFE KANTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Fruktoz verilerek oluşturulan metabolik sendrom modelinde metabolik sendrom varlığı lipid parametreleri olan trigliserid, LDL ve HDL ile ve glukoz, insülin, kan basıncı ölçümü ile değerlendirdik. Kontrol, fruktoz, melatonin, resveratrol, melatonin ve fruktoz ve resveratrol ve fruktoz grupları oluşturduk. Endotel fonksiyonlarını homosistein, nitrik oksit ve ADMA ölçümleri ile değerlendirdik ve bu ölçümlerin sonuçlarını resveratrol ve melatonin alan gruplar arasında kıyaslayarak hangisinin daha etkili olduğunu saptamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
We evaluated endothelial functions in metabolic syndrome model by giving fructose, we determineted this with measurement lipid parameters trigliserid, LDL, HDL and glucose and blood pressure.We made kontrol, frucrose, melatonin, resveratrol, fructose and melatonin and fructose and resveratrol groups. We examinated homosystein, nitric oxide and ADMA levels and compared between melatonin and resveratrol groups for determine which one more effective.