Güncellenen yeni ulusal sürveyans yaklaşımı ile ventilatör ilişkili olay olgularının, ventilatör ilişkili pnömoni açısından değerlendirilmesi
Evaluation of ventilator-associated pneumonia and ventilator-related event diagnoses in terms of the new national surveillance approach
- Tez No: 628905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ventilatör ilişkili pnömoni (VİP), solunum yetmezliği ile ventilatör desteği alan hastalarda mortalite, morbidite ve sağlık hizmetinde maliyette artışa yol açan sık bir komplikasyondur. VİP tanısı koymak problemlidir, çünkü ideal bir tanı kriteri yoktur. Sağlık hizmetiyle ilişkili infeksiyonların sürveyansında kullanılan olgu tanımları,“Centers for Disease Control and Prevention (CDC)–Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri”tarafından 2013 yılında güncellenmiştir. Bu güncellemelerin en önemlilerinden biri ventilatörle ilişkili pnömoni (VİP) tanımı ile ilgili yenilikleri kapsamaktadır. Daha önce“National Healthcare Safety Network (NHSN)”nozokomiyal pnömoni tanı kriterlerinde yer alan değişkenlik ve görecelilik nedeniyle oldukça heterojen bulgularla bildirimi yapılan VİP olgularıyla ilgili olarak; akciğer radyolojisi tanı kriteri olmaktan çıkartılmış, düzeylerinde anlamlı artışla tanımlanan oksijenlenme bozukluğu tanıda belirleyici hale gelmiştir. Olgu tanımlarında ise“Ventilatörle İlişkili Olay (VİO)”başlığı altında;“Ventilatörle İlişkili Durum (VİD)”,“İnfeksiyona Bağlı Ventilatörle İlişkili Komplikasyon (İVİK)”,“olası VİP (OVİP)”ve“yüksek olası VİP (YOVİP)”gibi farklı klinik kategorilerin tanımlanmasıyla yeni bir sürveyans algoritması oluşturulmuştur. Ülkemizde 2017'den itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, Aydın Devlet Hastanesi Anestezi-Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitelerinde (ARS1, ARS2, ARS3) yeni algoritmaya göre saptanan ventilatör ilişkili olay tanılı olgular retrospektif olarak incelenerek, bunların arasından ventilatör ilişkili pnömoni tanısını karşılayan olgu sayısı araştırılıp, güncellenen yeni kriterlerin infeksiyon oranları üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Toplanan veriler SPSS 18.0 programı kullanılarak çözümlenerek istatistiksel analizleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucu olarak şunları söyleyebiliriz; teorik olarak sistemin oynanamaması için geliştirilmiş yeni kriterler,“Positive End-Exituspiratory Pressure (PEEP)–Pozitif Son Ekspirasyon Basıncı”,“Fraction Of İnspired Oxygen (FiO2)–Solunan Havadaki Oksijen Oranı”veya her ikisinin manipülasyonuna yatkın olması sebebi ile düşündürücüdür. Ventilatör İlişkili Olay (VİO) tespitini önlemek için ünitelerin FiO2 veya PEEP'i daha küçük artışlarla ayarlaması mümkündür. PEEP ve FiO2'de artış ve azalmaların sağlanmasına yönelik herhangi bir skorlama, scala ya da algoritma bulunmamaktır. Bundan dolayı yalnızca VİP'e odaklanmayıp, oksijenasyon değişikliklerine neden olan komplikasyonların belirlenmesi ile birlikte PEEP ve FiO2'nin ayarlanmasının önemi vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Ventilator-associated pneumonia (VAP) is a frequent complication that leads to increased mortality, morbidity and healthcare costs in patients receiving respiratory failure and ventilator support. Diagnosing VAP is problematic because there is no ideal diagnostic criterion. The case definitions used in the surveillance of healthcare related infections were updated in 2013 by“Centers for Disease Control and Prevention (CDC)”. One of the most important of these updates includes innovations related to the definition of ventilator-associated pneumonia (VAP). Regarding VAP cases which have been reported with highly heterogeneous findings due to variability and relativity in the criteria of nosocomial pneumonia, which were previously included in the“National Healthcare Safety Network (NHSN)”; Lung radiology was no longer a diagnostic criterion, and oxygenation disorder, which was defined by a significant increase in its levels, became a determinant in the diagnosis. In the case definitions, under the title of“Ventilatory Associated Event (VAE)”; A new surveillance algorithm has been created by defining different clinical categories such as“Ventilatory Associated Event (VAE)”,“Infection related ventilator-associated complication (IVAC)”,“probable VAP”and“high probable VAP”. It has been used in our country since 2017. In this study, the patients diagnosed with ventilator-related event diagnosed according to the new algorithm in Aydın State Hospital Anesthesia-Reanimation Intensive Care Units (ARS1, ARS2, ARS3) were investigated and the effect of the new criteria on the infection rates among these, which met the diagnosis of ventilator-related pneumonia. It was evaluated. The collected data were analyzed by using SPSS 18.0 program and statistical analyzes were made. As a result of the study, we can say the following; Theoretically, new criteria developed for not playing the system are thought-provoking because of the positive end-exituspiratory pressure (PEEP) –Positive Post-Expiratory Pressure“,”Fraction of Inspired Oxygen (FiO2) -Oxygen Rate in Breathing Air "or both. Units can adjust FiO2 or PEEP in smaller increments to prevent ventilator-associated event (VAE) detection. There is no scoring, scala or algorithm to provide increases and decreases in PEEP and FiO2. Therefore, the importance of adjusting PEEP and FiO2 should be emphasized as well as determining the complications that cause oxygenation changes and not just the VIP.