Sistemik hipertnasif hastalarda optik koherens tomografi ile koroidal pleksus kalınlık değerlendirmesi
Choroidal thickness in systemic hypertension by using enhanced depth imaging optical coherence tomography
  1. Tez No: 452850
  2. Yazar: MUSTAFA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. V.LEVENT KARABAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmamızda koroidal vasküler yatakta hipertansiyon ve yaşla meydana gelebilecek değişikliklerin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 45 yaş üzerinde 116 hasta (228 göz) ve 116 sağlıklı kontrol grubu (232 göz) dahil edildi. Tüm olgulara rutin göz muayenesi ve EDİ OKT (Optik Koherens Tomografi) ölçümleri yapıldı. 82 hipertansif hastanın 24 saatlik ambulatuar kan basıncı izlemi (AKBİ) yapıldı ve noktümal kan basınç düşüşlerine göre dipper ve non-dipper olarak ikiye ayrıldı. 62 hipertansif hastanın standart transtorasik ekokardiografik incelemesi yapıldı. Ekokardiografik değerlendirme sonucunda SVKİ ve aortun elastik parametreleri (AOS, Beta index,AOD) hesaplandı. SVKİ ölçümlerine göre hastalar LVH olan ve olmayan diye iki gruba ayrıldı. Yapılan EDİ OKT ölçümleri ile hipertansif ve kontrol grubu arasında dipper ve non-dipper grupları arasında ve LVH si olan ve olmayan gruplar arasında SKK karşılaştırması yapıldı.Hipertansif ve kontrol grubu arasında dipper ve non-dipper grupları arasında ve LVH si olan ve olmayan gruplar arasında SKK ölçümleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Hem hasta grubunda hemde kontrol grubunda SKK ile yaş arasında anlamlı negatif korelasyon görüldü. (Sırasıyla r:-0,658 , p:0,00 , r:-0,654 , p:0,00 , r:-0,548 , p:0,00 , r :-0,544 , p:0,00) 24 saatlik AKBİ değerleri ile OKT ölçümleri arasındaki korelasyona baktığımızda ise ölçülen KB değerleri ile SKK arasında anlamlı korelasyon görülmedi. SVKİ , AOS, Beta İndex , AOD ile SKK arasındaki korelasyona baktığımızda ise bu dört değer ile SKK arasında anlamlı korelasyon görülmedi.Sistemik hipertansif hastalarda malign hipertansiyonu koroid üzerine olan etkilerini bir kenara koyarsak hastalığın kontrol altında olduğu durumlarda koroidde herhangi bir yapısal değişikliğin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effect of systemic arterial hypertension and aging on choroidal thickness. Also we aimed to investigate whether a correlation exists between ambulatory blood, left ventricul mass index, aortic elasticity parameters and OCT measurements.116 arterial hypertensive cases (228 eyes) and 116 healthy control cases (232 eyes) were included into the study. 82 of 116 hypertensive cases are ambulatuar blood pressure monitoring and 62 of 116 hypertensive cases echocardiographic exams performed and analyzed. After echocardiographic exams left ventricul mass index LVMİ , and aortic elasticity parameters aortic strain AoS, Beta index, aortic distensibility AoD were calculated. After routine eye examination, subfoveal choroidal thickness (SCT) measurements were obtained in all cases by Heidelberg spectralis Optical Coherense Tomogaphy in EDİ mod (EDİ OCT) We divided the hypertensive cases into two groups (dippers, non-dippers) according to their nocturnal blood pressure (BP) reduction. According to LVMI measurements. We accept LVMI over 115 gm/m2 in mens and over 95 gm/m2 in womens with a significant left ventricular hypertrophy (+).By the measurement of SCT there were no significant differences between hypertensive and healthy control cases, dipper and non dipper group and LVH(+) and LVH(-) group. In both group, hypertensive and healthy control cases there were moderate significant negative correlations between SCT and age. There were no significant correlations between SCT and ambulatuar blood pressure monitoring measurements, LVMI, AoS, Beta index, AoD.As a result we confirmed that systemic hypertension in hypertensive patients which is under control have no significant structural changes on choroidal vasculature. But also it seems to be that the choroidal vasculature goes on significant changes by aging as any other microvasculature tissues in body.