Sistemik hipertansiyonu olan pediatrik hastalarda retina morfoloji ve mikrovaskülaritesinin değerlendirilmesi
Evaluation of retina morphology and microvascularity in pediatric patients with systemic hypertension
  1. Tez No: 872495
  2. Yazar: ÖMER ANIL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. BENGİ DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Sistemik hipertansiyon tanılı pediatrik yaş grubu hastalarda hipertansiyona bağlı olası retina morfolojisindeki etkilenmeleri optik koherens tomografi ve optik koherens tomografi anjiyografi ile değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya en az 1 yıldır sistemik hipertansiyon tanısı ile pediatrik nefroloji kliniğinde takip edilen 94 hastanın 94 gözü denek grubu olarak dahil edildi. Herhangi bir nedenle göz hastalıkları polikliniğine başvuran uygun yaş grubundan sistemik hastalık tanısı olmayan ve göz muayenesinde patoloji saptanmayan 60 bireyin 60 gözü kontrol grubu olarak alındı. En iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, ön ve arka segment muayenesini içeren tam göz muayenesi yapıldı. Tüm olguların optik koherens tomografi (OKT) ile foveal kalınlık(µm), subfoveal koroidal kalınlık(µm), optik koherens tomografi anjiyografi (OKTA) ile yüzeyel ve derin kapiller pleksusta vasküler yoğunluk(%), foveal avasküler zon (mm2) alanı, optik sinir başında vasküler yoğunluk (%) ve perfüze olmayan koryokapillaris alan yüzdeleri kaydedildi. Hasta dosyaları üzerinden vücut kitle indeksleri ve mikroalbüminüri varlığı kaydedildi. Sistemik hipertansiyon tanısı ile takipli grup ile kontrol grubunun tüm parametreleri karşılaştırılarak retina morfoloji ve mikrovaskülaritesinde anlamlı değişiklik olup olmadığı araştırıldı. İstatistiksel analiz için SPSS v.20 programı kullanıldı. Bulgular: Foveal kalınlık ve subfoveal koroidal kalınlık parametrelerinde hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmadı. Hipertansiyon tanılı grup ile kontrol grubuna ait yüzeyel ve derin kapiller pleksus vasküler yoğunluk parametreleri, foveal avasküler zon alanı ve optik sinir başı vasküler yoğunluk parametreleri arasında anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of study is determining retinal microvascular changes with optical coherence tomography and optical coherence tomography angiography examinations in pediatric age hypertensive patients. Materials and Methods: Subject group of study includes 94 eyes of 94 patients which are followed up at least one year due to hypertension in pediatric nephrology clinic. Control group includes 60 eyes of 60 individuals which have any systemic or eye disease. Best corrected visual acuity, anterior segment and posterior segment examinations were recorded. All participants underwent optical coherence tomography and optic coherence tomography angiography imaging. Foveal thickness (µm) and subfoveal choroidal thickness (µm) were measured with optical coherence tomography. Vascular density (%) of superficial and deep capillary plexus, foveal avascular zone (mm2) area, vascular density (%) in optic nerve head and choriocapillaris non-flow area ratio were measured with optical coherence tomography angiography. Body mass index values and microalbuminuria existance were noted. All parameters compared between hypertensive group and control group, changes in retina morphology and microvascularity were evaluated. SPSS v.20 program was used for statistical analysis. Results: In our study there was no significant difference in foveal thickness and subfoveal choroidal thickness between hypertensive and control group. Superficial capillary plexus, deep capillary plexus, foveal avascular zone and optic nerve head vascular density parameters showed no meanful differance between hypertensive group and healthy subjects.