Demyelinizan hastalıklara (multipl skleroz ) sahip olgularda optik sinir başı ve retina sinir lifi tabakasının heidelberg retina tomografisi (HRT-3) ile değerlendirilmesi ve eşzamanlı olarak bu hastalarda patern vep ve görme alanı bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of optic nerve head and retinal nerve fiber layer with heidelberg retinal tomography (HRT-3) and simultaneous analysis of pattern vep and visual field findings in cases with demyelinizating diseases (multiple sclerosis)
- Tez No: 452851
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Kesin klinik multipl skleroz (MS) tanısı almıĢ en az 1 yıl takipli hastalarıngörme alanı (GA), görsel uyandırılmıĢ potansiyel ( visual evoked potantials- VEP) veHeidelberg Retina Tomografisi (HRT-3) cihazı ile optik sinir baĢı (OSB) ve retina sinirlifi tabakasının (RSLT) analizini yapmak ve elde edilen bulguların kontrol grubuylakarĢılaĢtırılarak anlamlı bir fark olup olmadığını göstermek.Metodlar: MS tanısı konmuĢ ve en az 1 yıl düzenli olarak takip edilen 35 hastanın70 gözü ile nörolojik ve oftalmolojik olarak herhangi bir patoloji saptanmayan 35sağlıklı bireyin 70 gözü çalıĢma kapsamına alınmıĢtır. Tüm olgular tam biroftalmolojik muayeneden geçirildi. Olguların görme alanı muayenesi otomatikperimetri cihazı ile SĠTA Standart santral 30-2 eĢik görme alanı testleri olacakĢekilde uygulandı. Optik sinir baĢı ve retina sinir lifi tabakası Heidelberg RetinaTomografisi 3 ile ölçüldü. Olguların her iki gözünün VEP latans ve amplitüdleriölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aims of this study are to analyze the optic nerve head (ONH) andretinal nerve fiber layer (RNFL) with visual field (VF), visual evoked potential (VEP),and Heidelberg Retinal Tomography (HRT-3) in patients with a final clinicaldiagnosis of multiple sclerosis (MS) with at least one year of follow-up, and tocompare the results with the control group to define any significant differences.Materials and Methods: Seventy eyes of 35 patients with a diagnosis of MSand with at least one year of follow-up, and 70 eyes of another group of 35 healthyindividuals with no neurological and ophthalmological pathology were included in thestudy. All cases underwent a through ophthalmological examination. The visual fieldexamination of the cases was performed with an automatic perimeter device andusing SITA standard central 30-2 threshold visual field tests.