Varikoselektomi hastalarında ultrason rehberliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğu ve ilioinguinal- iliohipogastrik bloğun karşılaştırılması
Comparison of ultrasound guided transversus abdominis plane block and i̇lioinguinal i̇liohypogastric block i̇n varicocelectomy patients
- Tez No: 452853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, varikoselektomi hastalarında TAP blok ve ilioinguinaliliohipogastrikbloğun peroperatif ve postoperatif dönemde hasta ve cerrahmemnuniyeti, ağrı başlangıç saati, postoperatif derlenmede analjezik ihtiyacı vetaburculuk zamanları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya, etik kurul onayı alındıktan sonra, bilgilendirilmiş onam formualınmış ve ASA I-III , 18-65 yaşları arasında 40 varikoselektomi hastası dahiledilmiştir. Yaş>18, BMI>30 olan hastalar, blok uygulanacak bölgede enfeksiyonuolanlar, lokal anestezik ilaçlara alerjisi olduğu bilinenler, kooperasyon kurulamayanhastalar, blok uygulanacak bölgede geçirilmiş cerrahi ya da travma nedeniyleanatomik bütünlüğün bozuk olduğu hastalar ve koagülopatisi olanlar çalışma dışıbırakılmıştır.Hastalar grup I ( TAP blok) ve grup II (İİ-İH blok) olarak iki gruba ayrılarakUSG rehberliğinde bloklar gerçekleştirildi. Grup I'de ultrason probu iliak krest ilekostal arkus arasına transvers olarak yerleştirilerek ultrason ile iğnenin transversusabdominis kası ile internal oblik kasları arasında uygun lokalizasyonda olduğudoğrulandıktan sonra 1.5 mg/kg % 0.5 levobupivakain solüsyonu enjekte edilerekTAP blok gerçekleştirildi.Grup II'de ise ultrason probu spina iliaka anterior superior ile umblikusarasına çizilen düzlem üzerine oblik olarak yerleştirildi, ilioinguinal veiliohipogastrik sinir görülüp lokalizasyon doğrulanarak 1,5 mg/kg % 0.5levobupivakain solüsyonu enjekte edilerek ilioinguinal blok gerçekleştirildi.Hastaların operasyon sırasında TA, NB ve Spo2 değerleri 5 dakikalıkaralıklarla takip edildi.Tüm hastalara nazal kanül ile 2-3 lt/ dk' dan oksijen verildi.Hastaların tümüne ek analjezik olarak 1-1.5 mcg/ kg fentanyl yapıldı. Hastalarpostoperatif dönemde ilk 1 saat derlenmede takip edildi, VAS 3 olan hastalara ise 1 gr iv parasetamol infüzyonu yapıldı.Demografik özellikler ve cerrahi süre açısından grup I ve grup II arasındafark yoktu. Peroperatif hasta ve cerrah memnuniyeti açısından her iki grup arasındaistatistiksel olarak fark bulunamadı. Hastaların takiplerinde SKB, DKB ve nabızdeğerlendirmeleri sonucunda peroperatif dönemde her iki grupta fark yoktu.Postoperatif iki grup arasında analjezik ihtiyacı açısından istatistiksel olarak anlamlıfark bulamadık. Hastaların postoperatif taburculuk saatleri ve ağrı başlangıç saatleride her iki grupta benzer olarak bulundu. Hastaların postoperatif memnuniyetdereceleri iki grupta da eşitti. Hastalarda her iki grupta da blok aşamasında vesonrasında herhangi bir komplikasyon ve yan etki gelişmedi.Hebbard (107), USG rehberliğinde TAP blok uygulamasında in-planetekniğini tanımlamıştır. Biz de çalışmamızda USG rehberliğinde TAP blok ve İİ-İHblok uygularken in-plane tekniğini kullandık.Santos ve arkadaşları çalışmalarında, spinal anestezi uyguladıkları 34 inguinalherni hastasını İİ-İH blok grubu ve kontrol grubu olarak iki gruba ayırmışlardır.Cerrahi sonrası ağrı ve hastaneden taburculuk süreleri İİ-İH blok grubunda kontrolgrubuna göre anlamlı oranda düşük bulunmuştur. Çalışmamızda TAP blok grubundave İİ-İH blok grubunda taburculuk süresi ve postoperatif ağrı başlangıç saatiaçısından fark gözlenmedi.Aveline ve arkadaşlarının 2010 yılında yaptığı çalışmada inguinal hernihastalarında USG rehberliğinde yapılan TAP blok ve klasik teknikle yapılan İİ-İHblok karşılaştırılmıştır. Biz çalışmamızda varikoselektomi hastalarında USGrehberliğinde yapılan TAP blok ve İİ-İH bloğu karşılaştırdık. Aveline' ninçalışmasında ilk 24 saatteki istirahat ağrısı USG rehberliğinde yapılan TAP blokgrubunda İİ-İH blok grubuna göre düşük bulunmuştur. Çalışmamızda hastaların ilk 1saatteki VAS istirahat ve VAS öksürük değerleri arasında istatistiksel olarak farktespit edilmedi. Aveline' nin çalışmasında olduğu gibi bizim çalışmamızda da bulantıkusma insidansı açısından gruplar arasında fark yoktu. Aveline' nin çalışmasında51TAP blok grubunda komplikasyon gelişmezken, İİ-İH blok grubunda 1 hastadafemoral sinir bloğu olmuştur. Çalışmamızda her iki grupta da komplikasyon olmadı.Sonuç olarak; her iki blok da etkili bir cerrahi anestezi ve postoperatifdönemde yeterli bir analjezi sağladığından varikoselektomi cerrahisinde güvenle ve başarıyla uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare: the patients? and surgeon?ssatisfaction, initial pain time, analgesic requirement during the postoperativerecovery and discharge time of patients in the perioperative and postoperative periodafter varicocelectomy operation with TAP block and II-IH block.After approval of the ethical committee and informed consent of all patients,we included 40 patients who were scheduled to undergo varicocelectomy. Thepatients were ASA I-III and between the ages of 18-65. The patients with age>18,BMI>30, puncture site infection, no cooperation, block area which was deformeddue to past surgery or trauma and coagulopaty were excluded from the sutdy.Patients were divided into two groups: group I (TAP block) and group II (IIIHblock) and the blocks performed by USG. In Group 1, the ultrasound probe wasplaced transversely between the iliac crest and the costal arch and the verification forsuitable position of the needle between the internal oblique muscles and transversusabdominis muscle, 1.5 mg/kg, 0.5% levobupivacaine solution was injected to theTAP block area.In Group II, the ultrasound probe was placed obliquely on a plane which wasdrawn between umbilicus and anterior superior spina iliaca. After visualition andverification of iliohipogastric and ilioinguinal nerves? localization by ultrasound, 1.5mg/kg, 0.5% levobupivacaine solution was injected to the ilioinguinal block area.During the operation, blood pressure, pulse and SpO2 values of patients wererecorded with 5 minute intervals. Oxygen(2-3 lt/min) was applied to all patients withnasal cannula. As an additional analgesic, 1-1.5 mcg / kg fentanyl was applied to allpatients. Patients were followed up for the first 1 hour of recovery in thepostoperative period. Patients whose VAS was smaller then 3 and not suffering fromnausea and vomiting, transferred to the urology department. Parasetamol infusion (1g) was applied to patients whose VAS was greater then 3.53In terms of demographic characteristics and duration of surgery there is nodifference between group I and group II. In terms of patient and surgeon satisfactionthere was no statistically significant difference between the two groups. There wereno differences in patients? SBP, DBP and pulse rate in perioperative period for bothgroups. We could not find a statistically significant difference between the twogroups in analgesic requirement. Postoperative pain start time and discharge from thehospital time were found similar in between two groups. Patients? postoperativesatisfaction degree were analysed and found equal in between two groups. Nocomplication is seen in both groups. In none of the patients the side effects of nauseaand vomiting was observed during the postoperative period.Hebbard, described in-plane technique by using USG in TAP block. In ourstudy we used in-plane technique by USG while performing TAP block and II-IHblock both.In Santos? study, 34 patients undergoing inguinal hernia repair whosereceived spinal anesthesia, divided into two groups: control and II-IH block. TheVAS at rest and the time of hospital discharge were significantly lower in II-IH blockthan the control group. In our study, there was no difference between two groups inpostoperative pain start time and discharge from the hospital time.Aveline et al, compare USG guided TAP block with İİ-İH nevre block by theloss of resistance technique, in patients undergoing inguinal herni repair in theirstudy that published in 2010. In our study we compare USG guided TAP and İİ-İHblocks in patients undergoing varicocelectomy operation. In Aveline? s study, painat rest was lower during the first 24 hour after an USG guided TAP block comparedwith an İİ-İH nevre block. In our study there were no statistically difference at VASrest and VAS coughing in postoperative first 1 hour in both groups. Like Aveline? sstudy, the incidence of postoperative nouse and vomiting was not different betweenthe groups in our study. In Aveline? s study, no complications occur in the İİ-İHgroup except one case of extension of the block to the femoral nevre although in the54TAP block group no complications observed. In our study no complicationsobserved in both groups.In conclusion, both USG guided TAP block and İİ-İH block provide adequateanesthesia and postoperative analgesia, they successfully and safely maintained in varicocelectomy operation.