İnmemiş testis nedeniyle orşiektomi veya orşiopeksi yapılan 10-18 yaş aralığındaki hastaların fertilite parametreleri, testis rezervi ve tümör belirteçlerinin karşılaştırması
Comparison of fertility parameters, testicular reserve and tumor markers in patients aged 10-18 years who underwent orchiectomy or orchiopexy for undescended testicles
- Tez No: 688742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KASIM ERTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Geç tanı almış kriptorşik hastaların tedavi yönemiyle ilgili litaratürde oluşmuş ortak bir konsensus bulunmamaktadır.Çalışmamızdaki amaç geç tanı almış 10-18 yaş aralığındaki inmemiş testisli hastalarda yapılan orşiopeksi ile indirilen testis için; artmış testis tümörü riskene değiyor mu? , orşektomi ile kıyaslanınca fertilite parametrelerinde yeterli katkı elde ediliyor mu? sorularına cevap bulmak. Gereç ve Yöntem: Tek taraflı inemmiş tetsis nedeniyle opere edilen 10-18 yaş aralığındaki 42 orşiopeksi ve 34 orşiektomi hasta çalışmaya dahil edildi.Kontrol grubu için 15-20 yaş aralığındaki 28 erkek gönüllü çalışmaya dahil edildi.Tüm çalışma gruplarından spermiyogram, hormonal ve biyokimyasal serum markırları, testis volümleri(ultrason yardımıyla) araştırıldı.Daha önce hormonoterapi/ kemoterapi/ radyoterapi almış olgular, bilateral olgular, varikoseli olan yada varikoselektomi yapılan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: 76 hastamızın 34 (%44) tanesi orşiektomi ,42(%56) tanesi orşiopeksi operasyonu yapılmıştı.Bunlardan 47(%61,8) tanesi sağ testise orşiopeksi/orşiektomi , 29(%28,2) tanesine de sol testise orşiopeksi/orşiektomi operasyonu yapılmıştır.Orşiektomi yapılan gruptaki testislerin 10 (29,4%) tanesi intraabdominal, 18 (70,6%) tanesi inguinal kanaldaydı .Orşiopeksi grubunda 8 (18,5%) hastanın testisi intraabdominal iken, 34 (81,5%) hastanın testisi inguinal kanaldaydı.Spermiyogram, FSH, LH, TETSTESTERON, PROLAKTİN, AFP, B-HCG, LDH, İNHİBİN B, AMH parametreleri açısından vaka grupları arasından fark bulunmadı.Orşiopeksiyle indirilen testis hacmi çalışmaya alınan diğer tüm tetis ünitelerinden anlamlı olarak küçüktü.Çalışmaya alınan kontrol ve vaka gruplarında testis tümörüne rastlanmadı. Sonuç:Geç kalınmış inmemiş testislerde yapılan orşiopeksinin orşiektomiye göre hastaya spermiyogram ve testis rezerv ve testis hacmi açısından belirgin fark oluşturmadığını gördük.Bu yaşlarda yapılan orşiopeksi ile hastaların artmış testis tümörü riski ile yaşamaları gerektiği sürekli takip altında olmaları gerekebileceği hasta ve hasta yakınlarıyla konuşulmalı.Bu hastaların sağlık sistemi üzerine maliyetleri(kontrol takipleriyle) ve bu riskin getirdiği psikolojik zorluklarla başa çıkabilme kabiliyetleri de karar verirken düşünülmesi gereken diğer başlıklar olabilir.Tüm bulgularımız göz önünde bulndurularak; orşiektominin tek taraflı inmemiş testislerde geç kalınmış bu yaş gruplarında (testis etkileyebilecek ek hastalıklar yok ve/veya kontralateral testis normal ise) tercih edilebilinir bir seçenek olarak görülebilinir.
Özet (Çeviri)
There is a common consensus in the literature about the treatment method of late diagnosed cryptorchid patients.In our study, for testis descended with orchiopexy performed in patients with undescended testis, aged 10-18 years, who were diagnosed late; Is an increased testicular tumor worth the risk? Is adequate contribution to fertility parameters obtained when compared with orchectomy? Finding answers to these questions. Materials and methods: Forty-two orchiopexy and 34 orchiectomy patients aged 10-18 years who were operated for unilaterally descended tetsis were included in the study. For the control group, 28 male volunteers aged 15-20 years were included in the study.Spermiogram, hormonal and biochemical serum markers, testicular volumes (with the help of ultrasound) were investigated for all study groups.Patients who received chemotherapy/radiotherapy, bilateral cases, patients with varicocele or who underwent varicoselectomy were excluded from the study. Findings: Of our 76 patients, 34 (44%) had orchiectomy and 42 (56%) had orchiopexy operation.Of these, 47 (61.8%) orchiopexy/orchiectomy operations were performed on the right testis, and 29 (28.2%) underwent orchiopexy/orchiectomy operations on the left testis.In the orchiectomy group 10 (29.4%) of the testicles were intra-abdominal and 18 (70.6%) of them were in the inguinal canal.In the orchiopexy group, the testicles of 8 (18.5%) patients were intra-abdominal, while the testicles of 34 (81.5%) patients were in the inguinal canal.There was no difference between the case groups in terms of spermiogram, FSH, LH,TESTESTERON, PROLAKTIN, AFP, BHCG, LDH, INHIBIN B, AMH parameters.The testicular volume deflated with orchiopexy was significantly smaller than all other testicular units included in the study.No testicular tumor was found in the control and case groups included in the study. Results: We found that there was no significant difference in terms of spermiogram and testicular reserve and testicular volume to the patient according to orchiectomy of orchiopexin performed in late undescended testicles.Patients and their relatives should be talked to about the fact that patients with orchiopexy at this age should live with the increased risk of testicular tumor and that they may need to be under constant follow-up. The costs of these patients on the health system (with control follow-ups) and their ability to cope with the psychological difficulties brought by this risk may be other topics to consider when making a decision.