Domates, biber ve patlıcanlarda farklı ambalaj tiplerinin ürünlerinin taşınması ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 45286
  2. Yazar: Z. NUR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada; domates (Lycopersion esculeritum Mill)'te İznik yerli,- biber (Capsicum annum L.)'de kırmızı domates biberi, patlıcan Solanum melongena L.da kemer çeşitlerinin farklı ambalaj tiplerinde (tahta kasa, çift dalgalı mukavva kutu, tek dalgalı mukavva kutu) yapay koşullarda taşımanın, taşıma sırasında ve taşıma sonrasında raf ömrü aşamasında ürün kalitesi üzerine olan etkileri saptanmıştır. Araştırma sonucunda, farklı dönemlerde farklı ürünler üzerine değişik ambalaj tiplerinin ürün kalite kayıplarına ve kayıp oranlarına farklı etkiler gösterdiği bulunmuştur. Domateste %11,9 oranı ile en düşük kayıp oram çift dalgalı mukavva kutuda; biberde %V4,8 oranı ile en düşük kayıp oram çift dalgalı mukavva kutuda ve patlıcanda %7,5 oranı ile en düşük kayıp oranı tek dalgalı mukavva kutuda bulunmuştur. En yüksek kayıp oram %23,8 ile domateste tahta kasada, %22,2 ile biberde tek dalgalı mukavva kutuda ve %27,8 ile patlıcanda tahta kasada bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of transport under artificial conditions using different package types (wooden box, double-corrugated cardboard box, single-corrugated cardboard box) on the“in transport”and“post transport”product quality during shelf life in tomato (iznik native), pepper (tomato-shaped pepper) and aubergine (kemer) were determined. At the end of the study, it was found that different package types exhibited different effects on different products in different periods with raspect to quality loss and loss ratios. The lowest loss ratios were determined with double corrugated cardboard box in tomato (11,9%) and pepper (14,8%) and in single corrugated cardboard box in aubergine (7,5%). The highest loss ratios were found in wooden box in tomato (23,8%) and aubergine (27,8%) and in single corrugated cardboard box in pepper (22,2%).