Bazı kuru fasulye çeşit ve hatlarında bakteriyel yağ lekesi hastalığı dayanıklığının kalıtımı üzerinde araştırmalar
- Tez No: 45285
- Danışmanlar: PROF.DR. NEDİME AZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma fasulyede bakteriyel yağ lekesi (Pseudomonas syringae pv. phaseolicold) hastalığına karşı dayanıklılığın kalıtımını araştırmak ve Türkiye'deki fasulye ekim alanlarında önemli ürün kayıplarına neden olan bu hastalığın ırk özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Üç yıllık tarla ve sera çalışmaları sonucunda, kullanılan iki hastalık ırkı ve Niğde izolatına karşı dayanıklı ebeveynler 4F-2832 (G-5476, Jules), 4F-2834 (G-6415, Montcalm), 4F-2845 (Bat-1220) fasulye hatlarının 2 dominant gen, 4F-2833 (G-6384, Red Mex. U.I. 35) fasulye hattının ise 1 major dominant genle dayanıklılığı sağladıkları saptanmıştır. Yine 4F-2832 (G-5476, Jules), 4F-2834 (G-6415, Montcalm) ve 4F-2845 (Bat-1220) hatlarının aynı genleri taşıdıkları, 4F-2833 (G-6384, Red Mex.U.I. 35) fasulye hattının ise bunlardan farklı bir gen taşıdığı tesbit edilmiştir. Genlerin etki şekilleri patojen - konukçu ilişkisine bağlı olarak farklılık göstermiştir. Hastalığın 1 ve 2 numaralı ırkları aynı genotipik ortamlarda farklı davranış biçimi gösterirken, Niğde izolatı 2 numaralı hastalık ırkıyla aynı davranışı göstermiştir. Sonuç olarak 4F-2832 (G-5476, Jules), 4F-2833 (G-6384, Red Mex.U.I. 35), 4F-2834 (G-6415, Montcalm) ve 4F-2845 (Bat-1220) fasulye hatlarının Türkiye'deki dayanıklılık ıslahı çalışmalarında genitör olarak kullanılabilecekleri ortaya konmuştur. W.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objectives of this study were; to investigate inheritance of halo blight (P. syringae pv. phaseoticola) and to determine characteristics of the physiological races of the disease which causes considerable yield losses in Turkey. At the end of three years of field and green house studies, it was found that resistant parents, 4F-2832 (G-5476, Jules), 4F-2834 (G-6415, Montcalm) and 4F-2845 (Bat-1220) bean cultivars carry two dominant genes, and 4F-2833 (G-6384, Red Mex. U.I. 35) carries one dominant gene against race 1, 2, and Niğde isolate. 4F-2832 (G-5476, Jules), 4F-2834 (G-6415, Montcalm) and 4F-2845 (Bat-1220) carry the same dominant genes, but a different gene confers resistance in the other cultivar. The gene effect relationships are different depending on pathogen - host interactions. As the race 1 and 2 were giving different reaction types in the same genotypic combinations, reaction type of Niğde isolate was similar to the race 2. As a result of this study bean lines 4F-2832 (G-5476, Jules), 4F-2833 (G-6384, Red Mex. U.I. 35), 4F-2834 (G-6415, Montcalm) and 4F-2845 (Bat-1220) can be recommended as parents for resistance to halo blight in the bean breeding program in Turkey.