Ülkemiz koşullarında gebelik döneminde D vitamini suplementasyon dozunun değerlendirilmesi
The evaluation of vitamin D supplementation dose during pregnanacy in the condititons of our country Turkey
- Tez No: 452894
- Danışmanlar: PROF. ŞÜKRÜ HATUN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Maternal D vitamini eksikliği, yenidoğan ve erken bebeklik dönemindeki D vitamini eksikliği için en önemli risk faktörüdür, ancak gebelik döneminde D vitamini desteği konusundaki tartışmalar sürmektedir. Bu çalışmada uluslararası kuruluşların önerdiği 600 IU/gün, ülkemizde kullanılan 1200 IU/gün ve bazı araştırmacıların önerdiği 2000 IU/gün dozları karşılaştırılmıştır.Yöntem: Mayıs 2011-Mayıs 2012 arasında Kocaeli Kadın Doğum ve Çocuk Sağlığı Hastanesine başvuran yaş ortalaması 27,3 ±5,1 yıl (16,2-42,2), gestasyon yaşı ortalaması 8,9±2,4 hafta (4,1-14,7) olan 91 gebenin başlangıç 25OHD düzeyleri ölçüldü ve olgular random olarak 3 ayrı gruba ayrıldı. Birinci gruptaki (kontrol grubu) gebelere (n=28) 600 IU/gün, 2. gruptakilere (n=31) 1200 IU/gün, 3. gruptakilere (n=32) ise 2000 IU/gün vitamin D3 (minimum 10. gestasyonel haftada başlanmak üzere) verildi. İzlemde olguların serum kalsiyum ve 25OHD düzeyleri, spot idrarda kalsiyum/kreatinin oranı ölçüldü. Çalışma grubundaki gebelerin bebeklerinin doğumdan sonraki ilk iki ay içinde serum kalsiyum ve 25OHD düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Olguların serum 25OHD düzeyi ortalama 10,4 ±3,4 ng/ml olup yalnızca %2'si yeterli D vitamini düzeyine (?20 ng/ml) sahipti. Üçüncü grupta (2000 U/gün D vitamini alanlar) destek sonrası 25OHD düzeyi yeterli (?20 ng/ml) olanların oranı (%80), 1. ve 2. gruba (%42, %39) göre anlamlı olarak yüksekti (p=0.03).Benzer şekilde 3. gruptaki olguların bebeklerinin yeterli D vitamini düzeyine ulaşma oranı (%91) 1. ve 2. gruba göre (%36, %52) anlamlı olarak yüksekti (p=0.006). Çalışma grubundaki olguların hiçbirinde hiperkalsemi ve hiperkalsiüri saptanmadı.Sonuçlar: Bölgemizde gebeler arasında D vitamini yetersizliği/eksikliği çok sık görülmektedir. Ülkemiz koşullarında gebelerde ve erken bebeklik döneminde yeterli D vitamini düzeyinin sağlanabilmesi için gebelikte en az 2000 IU/gün D vitamini gereksinimi vardır. Ülkemizdeki programda önerilen 1200 IU/gün D vitamini57dozunun yeterli olup olmadığı konusunda ülke düzeyinde geniş kapsamlı araştırmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Maternal vitamin D deficiency is the most important predisposing factor for the development of neonatal and infantile vitamin D deficiency. However vitamin D supplementation during pregnancy and its does is still controversial. We aimed to compare 600 IU/day (recommendation of international organizations), 1200 IU/day (the dose that is used in national pregnancy vitamin D supplementation proram) and 2000 IU/day (recommendation of some authors).Method: 25OHD levels of 91 pregnant women who admitted to Kocaeli Maternity and Child Health Hospital. The mean age of the participants was 27.3±5,1 years (16.2-42.2), the mean gestation age was 8,9±2,4 weeks (4.1-14.7). The participants were randomly divided into three groups regarding the daily vitamin D dose. 600 IU/day, 1200 IU/day, 2000 IU/day vitamin D was given to group 1,2 and 3, respectively. Serum calcium and 25OHD levels, spot urine calcium/creatinine ratio were measured in the follow up. Serum calcuim and 25OHD levels of the babies were measured within the first two months after delivery.Results: The mean serum 25OHD level of 10.4± 3.4 ng/ml only %2 of participants had sufficient vitamin D status (?20ng/ml). The ratio of the patients whose vitamin D level is sufficient after the supplementation was significantly higher in the 3rd Group (80%) comparing to 1st And 2nd groups (42%, 39% respectively) (p: 0.03). Ratio of achieving adequate vitamin D level in the babies of the mothers in the group 3 was 91% and higher than group 1 (36%) and group 2 (52%) (p=0.006). Neither hypercalciuria nor nephrocalcinosis was observed in the participants.Conclusions: Vitamin D deficiency/insufficiency among the pregnant women in our area is common. We conclude that at least 2000 IU/day vitamin D in pregnancy is necessary to ensure adequate vitamin D levels in our country. The national vitamin D supplementation program recommends 1200 IU/day vitamin D in59pregnancy. It is needed more expanded studies to conclude whether 1200 IU/day is sufficient or not.