Yinelemiş glioblastoma multiforme tanılı hastalarda bevacizumab tedavisinin sağkalıma katkısı
Contribution of bevacizumab treatment to the survival in the patients diagnosed with recurrent glioblastoma multiforme
  1. Tez No: 452904
  2. Yazar: MEHMET DOĞU CANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BİNNAZ SARPER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
GirişGlioblastome Multiforme, beyin tümörleri arasında en sık görülendir. Primer tedavi mümkün olabilen en geniş cerrahi ardından uygulanan adjuvan kemoradyoterapiyi içerir. Bu tedavilere rağmen GBM'li hastaların çoğunda prognoz kötüdür. Hastalık kısa zamanda tekrar edip, ölüme yol açmaktadır.Glioblastomalar, anjiyojenezin baskın mediatörü olan vasküler endotelial büyüme faktörünün (VEGF) artmış ekspresyonu ile karakterize, ileri derecede damarlanma gösteren kanserlerdir.Bevacizumab, rekombinant monoklonal bir antikor olup, selektif olarak yüksek affinite ile VEGF'ye bağlanır. Bevacizumab'ın diğer kanser türlerinde pozitif sonuçlar vermesi ve yinelemiş GBM tedavisinde alternatif tedavilere ihtiyaç duyulması nedeniyle ilgi çekmiştir.Bu çalışmada Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkoloji kliniğinde yineleme GBM tanısıyla Bevacizumab tedavisi uygulanan hastalar, tedavi etkinliği ve sağ kalım açısından değerlendirildi.MetodPatolojik olarak GBM tanısı almış, standart tedavi sonrası progresyon saptanmış hastalar, 28 günlük sikluslar halinde 14 günde bir 10 mg/kg bevacizumab ile tedavi edildi. Tedavi yanıtı 3 ayda bir çekilen kranial MRG ile değerlendirildi. Tedavi radyolojik progresyona kadar sürdürüldü. Bevacizumab kullanımının 6 aylık ve 12 aylık genel ve progresyonsuz sağ kalım üzerine etkisi değerlendirildi.BulgularStandart tedavi sonrası gözlenen progresyondan başlamak üzere izlem süreleri 6 ile 32 ay arasındaydı (median, 12 ay). Tanıdan progresyona kadar geçen süre 4 ile 19 ay arasındaydı (median, 9.5 ay). Genel sağ kalım oranları altıncı ay için %92 (± %8) ve 12'nci ay için % 58 (± %14) olarak hesaplandı. Progresyonsuz sağ kalım oranları ise altıncı ay için %58 (± %14) ve onikinci ay için % 42 (± %14) olarak hesaplandı.SonuçlarStandart tedavi sonrası yineleme gelişen ve kurtarma tedavisi uygulanacak olan hastalarda tek başına kullanılan bevacizumabın hem progresyonsuz sağ kalım hem de genel sağ kalım oranlarıyla değerlendirildiğinde belirgin katkısının olduğu, tedavi toksisitesinin de oldukça düşük olması nedeniyle güvenli ve etkin bir seçenek olarak hastalara önerilmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
IntroductionGlioblastoma multiforme is the most frequent type of brain tumors. Primary treatment includes extensive possible surgery followed by adjuvant chemoradiotherapy. Despite these treatments, most patients with GBM have a poor prognosis. The disease will soon relapse and leads to death.Glioblastomas are characterized by increased expression of the predominant mediator of angiogenesis called vascular endothelial growth factor (VEGF) and showing advanced vascularity.Bevacizumab, recombinant monoclonal antibody is selectively connected to VEGF with high affinity. Bevacizumab yielded positive results in other cancer types and has attracted attention because of the need for alternative therapies in the treatment of relapsing GBM.In this study treatment efficacy and survival rates were evaluated in patients with the diagnosis of recurrence GBM and undergoing bevacizumab treatment at Kocaeli University Faculty of Medicine, Radiation Oncology clinic.MethodPatients with pathologic diagnosis of GBM and detected progression after standard therapy were treated every 14 days with 10 mg / kg bevacizumab in 28-day cycles. Treatment response was assessed every 3 months with cranial MRI. Treatment was continued until radiological progression. The effect on overall and progression-free survival of bevacizumab for 6 months and 12 months was evaluated.ResultsFollow-up was ranging from 6 to 32 months (median, 12 months) following standard treatment to progression. The period from diagnosis to progression was ranging from 4 to 19 months (median, 9.5 months ). Overall survival was 92% (±8%) at 6 months and 58% (±14%) at 12 months. Progression free survival was 58% (±14%) at 6 months and 42% (±14%) at 12 months.ConclusionSingle use of bevacizumab in patients with recurrence after standard therapy and undergoing salvage therapy is thought to have a significant benefit in both overall and progression-free survival rates and as extremely low toxicity of treatment it is to be an alternative safe and effective option in patients.