SR-BI gen varyantlarının koroner kalp hastalarında proaterojenik/antiaterojenik lipid profiline etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of SR-BI gene variants on proaterogenic/antiaterogenic lipid profile in coronary heart disease patients
  1. Tez No: 452903
  2. Yazar: BURCU ÇAYKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Moleküler Tıp, Genetics, Cardiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
HDL-kolesterol (HDL-C) seviyeleri ve koroner kalp hastalığı (KKH) arasındaki ters ilişki çok sayıda çalışma ile kanıtlanmıştır. HDL'ye yüksek afiniteyle bağlanan çöpçü reseptör BI (SR-BI), karaciğer tarafından kolesterol esterlerinin selektif alımını düzenleyen bir transmembran reseptörüdür ve ateroskleroz gelişimi ile ters ilişkilidir.Projemizde erkek KKH hastalarında SR-BI gen varyantlarının KKH gelişimindeki proaterojenik/antiaterojenik lipid profiline etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Türkiye'de SR-BI gen varyantlarının serum ApoA1 ve lipid düzeylerine etkisini inceleyen ilk araştırmadır. Çalışma gruplarımız 100 KKH ve 89 kontrolden oluşmuştur. SR-BI (rs5888 ve rs10846744) genotipleri gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonuyla, rs4238001 ise polimeraz zincir reaksiyonu ve agaroz jel teknikleri kullanılarak belirlenmiştir. rs4238001 mutant TT genotipi hasta grubunda kontrol grubuna oranla düşük gözlenirken (p=0,025); normal CC genotipi ise hastalarda yüksek gözlenmiştir (p=0,000). Bu polimorfizmin KKH riski açısından koruyucu olabileceği gözlenmiştir (0R=0,210). rs5888 polimorfizminde CC genotipi taşıyanlarda KKH riskinin 2,20 kat arttığı tespit edilmiştir (0R=2,20). Hasta grubunda diabetik hastaların tamamının (14 kişi) normal rs5888 C alleli taşıdığı bulunmuştur (p=0,034). rs10846744 koroner kalp hasta grubunda allelerinin etkisi incelendiğinde minor allel C taşıyan bireylerde GG taşıyanlara göre serum Total-kolesterol (p=0,014), trigliserid (p=0,019) ve LDL-kolesterol (p=0,015) düzeyleri anlamlı seviyede yüksek bulunmuştur.Sonuç olarak, tez çalışmamızda incelediğimiz SR-BI gen polimorfizmlerinden rs5888 serum lipidlerinden bağımsız KKH'a yatkınlıkla ilişkili gözlenmiştir. SR-BI rs4238001 polimorfizmi ise serum lipidlerinden bağımsız KKH gelişim riskine karşın koruyucu olarak gözlenmiştir. SR-BI rs10846744 polimorfizmi ise KKH riski ile ilişkisiz iken serum sağlıklı kontrollerde antiaterojenik, KKH grubunda ise aterojenik lipid profili ile ilişkili gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The inverse correlation between HDL-cholesterol (HDL-C) levels and coronary heart disease (CHD) is proven in lots of studies. Scavencer reseptor BI (SR-BI) which binds to HDL with high affinity is a transmembrane receptor that regulates selective uptake of colesterol esters by liver and is inversely correlated with atherosclerosis development.The aim of this study is determine the influence of SR-BI gene variants to the proatherogenic/antiatherogenic lipid profile in male CHD patients. This study is also the first one investigating the influence of SR-BI gene variants on serum ApoA1 and lipid levels in Turkey. Test subjects are 100 CHD patients and 89 control individuals. SR-BI (rs5888 and rs 108846744) genotypes were determined by RT-PCR and rs 4238001 was determined by PCR and agarose gel techniques. rs4238001 mutant TT genotype was monitored lower in CHD patients than control group (p=0,025); normal CC genotype was higher in CHD patients than control group (p=0,000). This polymorphism is considered to be protective against CHD risk (0R=0,210). It was determined that the risk of CHD is 2,20 fold increased in the subjects with rs5888 polymorphism CC genotype (0R=2,20). It was observed that all diabetic patients in CHD group (14 individual) have normal rs5888 C allele (p=0,034). In the study of allele rs10846744 influence in CHD, it was determined that serum total-colesterol (p=0,014), trigliserid (p=0,019) and LDL-colesterol (p=0,015) levels were significantly higher in the individuals who have minor C allele than who has GG allele.As a result, rs5888, which is one of the SR-BI gene polymorphisms that we studied in this thesis, was observed associated with susceptibility to CHD independently of serum lipids. SR-BI rs4238001 was found to be protective against CHD development risk independently of serum lipids. SR-BI rs10846744 polymorphism was determined antiatherogenic in serum healthy control, and correlated with atherogenic lipid profile in CHD group although it has no correlation with CHD occurrence risk.