Koroner arter hastalığının ciddiyeti ile böbrek fonksiyonları arasındaki ilişki
The relationship between the severity of coronary artery disease and renal functions
  1. Tez No: 452915
  2. Yazar: METİN KARAYAKALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KADI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışmamızın amacı koroner arter hastalığının (KAH) yaygınlık ve ciddiyetini değerlendirmede diğer skorlama yöntemlerine göre daha kantitatif olan Gensini skoru (GS) ile glomerül filtrasyon hızı (GFR) arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Ocak 2008 ile Ağustos 2010 tarihleri arasında koroner anjiyografi yapılan, 18-75 yaş arası hastalar çalışmaya alındı. Koroner arterleri normal olan, akut koroner sendrom, koroner girişim veya cerrahi uygulanmış hastalar çalışmaya alınmadı. KAH yaygınlık ve ciddiyeti GS ile değerlendirildi ve hastalar GS'ye göre çeyreklik gruplara ayrıldı. Tahmini GFR (eGFR) Modified Diet in Renal Disease (MDRD) eşitliği ile hesaplandı. Kronik böbrek yetmezliğinin (KBY) sınıflandırılmasında Kidney Disease Outcomes Quality Initiative (K/DOQI) sınıflaması esas alındı. Hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri dosyalarından elde edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda One-Way-ANOVA testi kullanıldı. GS'yi bağımsız olarak etkileyen faktörleri saptamak amacıyla lojistik regresyon analizleri yapıldı.Çalışma ölçütlerimize uygun olan 1181 hastanın 303'ü 1. (GS?7), 307'si 2. (747) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose of our study to investigate the relationship between the Gensini score (GS) which is more quantitative than other methods in detection of coronary artery disease (CAD) extent and severity, with the glomeruler filtration rate (GFR). Patients who are underwent coronary angiography within January 2008 and August 2010 and between the ages of 18-75, were included this study. The patients with normal coronary arteries, acute coronay syndrome and those who were applied coronary intervention or surgery where excluded. The extent and severity of CAD was determined through GS and the patients were divided into groups of quartiles. Estimated GFR (eGFR) was calculated through Modified Diet in Renal Disease equation (MDRD). Chronic kidney disease (CKD) classificiation was done according to Kidney Disease Outcomes Quality Initiative (K/DOQI). The patients demographic clinical and laboratory characteristics were optained through their files. One-Way ANNOVA test was used to comparison among groups. Logistic regression analysis made to determine the factors that affect the GS independently.Of the 1181 patients meeting the criteria of our study, 303 were in the 1st (GS?7), 307 were in the 2nd (747) quartiles groups.