Ekmeklik buğday (Triticum aestivum var aestivum L.) çeşitlerinde azotun verim ve verim öğelerine etkisi
The effect of nitrogen on yield and yield components in bread wheat varieties
- Tez No: 45293
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada değişik azotlu gübre dozlarıma ekmeklik (Triticum aestivum var. aestivum L.) buğday çeşitleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla beş ekmeklik buğday çeşit ve hattı (Öthalom ile Momtchil çeşitleri ve tescile aday üç hat) ile beş değişik azot dozu [0 (kontrol), 5, 10, 15, 20 kg N/da] 1994 yılında Sakarya koşullarında denemeye alınmıştır. Azot dozunun başak uzunluğu, m2'deki başak sayısı, bitki basma başak sayısı, başaklanma gün sayısı, saplı ağırlık, yatma, hasat indeksi, 1000 tane ağrılığı ve m2'deki tane verimi üzerine etkisi önemli bulunmuştur. Çeşitler ise bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakcık sayısı, başakta tane sayısı, başakta tane ağrılığı m2'deki bitki sayısı, bitki basma başak sayısı, başaklanma gün sayısı, saplı ağırlık, yatma, hasat indeksi, 1000 tane ağırlığı ve hektolitre ağırlığı yönünden farklılık göstermişlerdir. Çeşit ile azot dozu interaksiyonu ise bitki boyu, başakta tane ağırlığı, başaklanma gün sayısı ve 1000 tane ağırlığı üzerine önemli etkide bulunmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Triticum, aestivum, Triticum aestivum, azot, azot dozu, azotlu gübre, buğday, ekmeklik buğday, verim öğeleri, yatma.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of nitrogen fertilisers at different levels an bread, wheat varieties has been searched. Aiming at this, five bread wheat varieties and breeding materials (Öthalom and Momtchil varieties and three breeding materials submitted to official registration) and nitrogen at five different levels [0 (control), 5, 10, 15, 20 kg N/da] have been experimented under the ecological conditions of Sakarya province in 1994. It was found that the effect of nitrogen level on spike length, spikes per m2, spikes per plant, days to heading, biomas at harvest, lodging, harvest index, 1000-gram weight and grain yield per m2 was significantly important. On the other hand, the varieties shown some differences about at plant height, spike length, spikelets per spike, grains per spike, grain weight per spike, plants per m2, spikes per plant, days to heading, biomas at harvest, lodging harvest index, 1000-grain weight and hectolitre weight Plant height, grain weight per spike, days to heading and 1000-grain weight were significantly affected by die interaction of variety with nitrogen levelKEY WORDS: Triticum, aestivum, TrMcum aestivum, nitrogen, nitrogen fertiliser, nitrogen level, wheat, bread wheat, yield component, lodging.