Kolesteatom nedeniyle kapalı teknik açık kavite timpanoplasti (Cwd) ile birlikte total ossiküler protez rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda fonksiyonel sonuçların başarısızlık nedenlerinin yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evalution of unsatifactory functional results of cwd surgery with titanium total ossicular reconstruction prosthesis due to advanced cholesteatoma using high resolution computed tomography
  1. Tez No: 452935
  2. Yazar: SELÇUK UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METE İŞERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada kolesteatomlu kronik otitis media nedeniyle opere edilen ve titanyum total ossiküler replasman protezi (TORP) ile ossiküloplasti yapılan hastalarda postoperatif dönemde gerçekleştirilen Yüksek Çözünürlüklü Bilgisayarlı Tomografi ile işitmeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Materyal ve Metod: Kliniğimizde Mart 2007 ile Nisan 2010 tarihleri arasında kronik otitis media nedeniyle opere edilen ve titanyum TORP ile ossiküloplasti yapılan, postoperatif işitme testi sonuçları hava kemik aralığı 20 dB ve altı olan 16 hasta ve 21 dB ve üstü olan 15 hasta çalışmaya alındı. Her hastaya postoperatif ortalama 17. (8-37) ayda saf ses odyometrisi ve Yüksek Çözünürlüklü Bilgisayarlı Tomografi gerçekleştirildi ve dataları Vitrea 2® programı ile 3 boyutlu ve yeniden biçimlendirilmiş oblik kesitlerle incelendi. Protezin ve timpanik membranın oval pencerey ile yaptığı açılar hesaplandı. Orta kulakta yumuşak doku varlığı ve protezin kemik dokularla teması incelendi.Bulgular: Titanyum TORP uygulanan hastalarda, postoperatif gerçekleştirilen yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi incelemesinde orta kulakta yumuşak doku varlığı ve protez kemik temasının olması ile işitme sonuçlarının başarısız olması arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0,05). TORP'un oval pencere ile yaptığı açı postoperatif işitme sonucu başarılı olan hastalarda ortalama 66.75 ± 10.87 derece, postoperatif işitme sonucu başarısız olan hastalarda 67.66 ± 14.62 derecedir. Bu sonuca göre TORP' un oval pencereyle yaptığı açının işitmeye ilişkin sonuçları etkilemediği bulunmuştur (p>0,05). Oval pencere ile timpanik membran arasındaki açının, Y ekseninde 11.25 ± 4.74 derece ve Z ekseninde 10.45 ± 5.47 derece olduğu tespit edildi.Sonuç: Titanyum TORP uygulaması sonrası işitmeyi etkileyen birçok faktör vardır, bunlardan orta kulakta yumuşak doku varlığı ve protez kemik temasının işitmeyi kötüleştirdiği belirlenmiş, postoperatif işitme sonucu kötü olan hastaların Yüksek Çözünürlüklü Bilgisayarlı Tomografi ile incelenmesinin olası neden ve protez konumu hakkında bilgi verebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ObjectiveIn this study, the evaluation of the factors affecting hearing in patients who were operated due to chronic otitis media with cholesteatoma and underwent ossiculoplasy with titanium total ossicular replacement prosthesis (TORP) was aimed with high resolution computed tomography.Study Design: A retrorespective randomized clinical study.Materials and MethodsSixteen patients with postoperative hearing test results of 20db or less air-bone gap and fifteen patients with postoperative hearing test results of 21db or more air-bone gap were included to this study. These patients applied to our clinic between March 2007 and April 2010 and were operated due to chronic otitis media and underwent ossiculoplasy with a titanium TORP. To the each patient, High Resolution Computed Tomography and pure tone audiometry were performed after an average of 17 months of postoperation. Three-dimensional oblique sections were examined with Vitrea 2® software.ResultsThe presence of soft tissue and prosthetic bone contact in middle ear had an adverse affect on hearing (p0.05). The angle between the tympanic membrane and oval window was 11.25 ± 4.74 degree for Y axis and 10.45 ± 5.47 degree for Z axis.ConclusionExamination of the poor-hearing postoperative patients with High Resolution Computed Tomography may reveal the possible cause behind failure of poor hearing and allow determination of the prosthesis location.