Ossiküloplastide fonksiyonel sonuçlarımız
Functional results in ossiculoplasty
- Tez No: 137899
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ÇETİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET OSSİKÜLOPLASTİDE FONKSİYONEL SONUÇLAR Ossikûloplasti uygulamalarında uygulanan tekniğin açık veya kapalı olmasının, kemikçik zincirin hasan nedeniyle parsiyel veya total ossiküler rekonstrüksiyon yapılmasının, primer patolojinin kolesteatom olup-olmamasının postoperatif işitme sonuçlarım değerlendirmek için Çukurova Üniversitesi Kulak-Burun-Boğaz kliniğinde Ocak 1995 ve Ekim 2002 tarihleri arasında ossikûloplasti uygulanan 90 hastanın dosyalan retrospektif olarak incelendi. Hastaların takip süresi 6 ile 36 ay arasında ve ortalama 13 aydı. Hastaların yaş ortalaması 27.5 ve yaşlan 8 ile 50 yıl arasında değişiyordu. Greft zar perforasyonu, protez atılımı, kolesteatom nüksü gelişen toplam 15 hasta çalışma dışı bırakılarak değerlendirmeler 75 hasta üzerinde yapıldı. Olguların 30'u kolesteatomlu, 45'i kolesteatomsuzdu. Hastaların 24'üne açık teknik, 51 'ine kapalı teknik uygulandı. Kapalı teknik uygulanan hastaların 3 5' i mastoidektomili kapah teknik, 16'sı mastoidektomisiz kapalı teknik şeklindeydi. 39 hastaya total ossiküler rekonstrüksiyon, 36 hastaya parsiyel ossiküler rekonstrüksiyon yapıldı. Ossikûloplasti materyali olarak otogreft veya homogreft kemikçik, otogreft tragal kartilaj, otogreft kortikal kemik, alloplastik TORP veya PORP kullamldı. Hastaların 500, 1000, 2000 Hz. frekanstaki hava-kemik iletim farklarının ortalaması hesaplandı. Postoperatif hava-kemik aralığının 20 dB ve altında olması fonksiyonel basan kriteri olarak kullamldı. Kolesteatomlu kronik otit grubundaki hastaların %56.7'sinde, kolesteatomsuz grubun % 55.6'sında postoperatif fonksiyonel basan sağlandı. Basan yönünden kolesteatomlu ve kolesteatomsuz hasta grubu arasında istatistiksel olarak fark yoktu. (p=0.924) Açık teknik uygulanan hastaların % 20.8'inde, kapah teknikle birlikte ossikûloplasti uygulanan hastaların %72.5'inde postoperatif fonksiyonel basan sağlandı. İstatistiksel olarak kapah tekniksonuçlan, açık teknikten başarılı bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FUNCTIONAL RESULTS IN OSSICULOPLASTY Files of 90 patients who underwent ossiculoplasty at Çukurova University department of Otorhinolaryngology between January 1995 and October 2002 were retrospectively studied to evaluate the postoperative hearing results when the technique used was canal wall down ( CWD) or canal wall up (CWU), total or partial ossicular reconstruction because of ossicular chain damage was performed and primary patology was or was not cholesteatoma. The follow up of patients varied from 6 to 36 months with a mean of 13 months. The mean age of the patients was 27.5 years, varying from 8 to 50 years. 15 patients who developed graft membrane perforation, prothesis extrusion and cholesteatoma recurrence were excluded and the evaluations were performed on 75 patients. 30 of the cases had cholesteatoma and 45 patients didn't have cholesteatoma. CWD was performed to 24 of the patients and CWU technique to 51. 35 of patients whom CWU was performed had CWU with mastoidectomy; and 16 had CWU without mastoidectomy. Total ossicular reconstruction was performed to 39 patients and partial ossicular reconstruction to 36. Autograft or homograft ossicles, autograft tragal cartilage, autograft cortical bone, alloplastic TORP or PORP were used as ossiculoplasty materials. The mean of air-bone gap at 500, 1000, 2000 Hz frequency of the patients were calculated. Post-operative air-bone gap of 20 dB or below was used as functional success criteria. In 56.7 % of patients in chronis otitis with cholesteatoma group and in 55.6 % of the patients in chronic otitis without cholesteatoma group functional success was obtained. According to success rates, there was no statistically significant difference between the groups with or without cholesteatoma. (p=0.924) Post-operative functional success was obtained in 20.8 of the patients who had CWD technique and 72.5 % of the patients who had CWU technique with ossiculoplasty. Results of CWU technique were found to be statistically moresuccessful than the results of the CWD technique.