Kolesteatomlu kronik otitis media nedeniye ameliyat edilen olgularda rekürensin değerlendirilmesi
Postoperative evaluation of recurrency in operated chronic otitis media cases with cholesteatoma
- Tez No: 678829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ÖZKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 1997-2002 yılları arasında kolesteatomlu kronik otitis media nedeniyle ameliyat edilen hastalardan 50'si değerlendirilmeye alınmıştır.Hastalara ikinci bakış öncesi otoskopi yapılmış ve yüksek çözünürlüklü BT çektirilerek,elde edilen bulgular ameliyat bulguları ile karşılaştırılmıştır. Olguların 42'sine (%84) açık teknik timpanoplasti,8'ine (%16) kapalı teknik timpanoplasti uygulanmıştır. Açık teknik uygulanan hastaların 13'ünde (%26),kapalı teknik uygulananların 1'inde (%2),toplam 14 (%28) rekürren kolesteatom tespit edilmiştir. Bu kolesteatomların 5'inin (%35,7) sinüs timpani ve 6'sının (%42.8) epitimpanum,3'ünün (%21.4), orta kulak ve mastoid kavitede yerleştirdikleri görülmüştür. İkinci bakış öncesi yapılan otoskopik ve mikroskopik bakı ile ameliyat bulguları arasında istatistiksel olarak %89 ameliyat öncesi BT bulguları ile ameliyat bulguları arasında ise %69 uyum saptanmıştır. Rekürrens tespit edilen olguların %71.5'inde patoloji 3 yıllık takip süresi içinde saptanmıştır. Olguların yaş,cinsiyet, takip süreleri açısından istatistiksel olarak ilişki saptanamamıştır.(p>0.05) Elde edilen sonuçların ışığında rekürren kolesteatomu saptamada otoskoi, Bt ve takip süresinin önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fifty sufferring from chronic otitis media with cloesteatoma who operated at SSK Educational Hospital, ENT-Head and Neck Surgery Clinic were included in this study. Every patient was examined by otoscopy and by means of high resolution CT-scanning of the temporal bone before they underwent a second-look operation.The results of these preoperative investigations were compared with the intraoperative findings. Forty-two(84%) patients underwent open tecnique tympanoplasty while the other 8(16%) were treated by closed tecnique tympanoplasty.Recurrent cholesteatoma was seen in 13(26%) of patients treated by open cavity tecnique and 1(2%) totally.In 5(35.7%) of these cased, cholesteatoma was located in sinüs tympani, in 6(42.8%) patitents recurent disease was found to be in the middle ear and the mastoid cavity. A statistical correlation of 89% was found between otomicroscopic findings before second-look and intraoperative findings while 69% was considered between preoperative CT-scan and intraoperative finding. In 71.5% of patients, recurrent disease was seen within a follow-up period of 3 years.No statistical correlation was found among the age, sex and follow-up criteria of the patients.(p>0.005) The importance of otomicroscopic examination,CT-scanning of the temporal bone and follow-up period was discussed in the light of the results of the investigations.