Lenfödem tedavisinde tamoksifenin antifibrotik etkisinin değerlendirilmesi protective effect of tamoksifen against to development of experimental lympedema
- Tez No: 452934
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DÜLGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Meme kanseri için üst ekstremite lenfödemi aksiller diseksiyon sonrası enönemli komplikasyondur. Yumuşak doku fibrozisi lenfatik rejenerasyon ve lenfatikfonksiyon bozukluğu ile ilişkilidir. Ayrıca, bir antifibrotik ajan olan tamoksifen,retroperitoneal fibrozis ve Riedel tiroiditi tedavisi için kullanılmaktadır. Bu çalışmada,tamoksifenin antifibrotik etkisiyle lenfödemi önleyici etki mekanizmasını aydınlatmakamaçlanmıştır.Yöntem: Kırk adet Wistar-Albino rat rastgele deney ve kontrol grubu olarak eşit olarakdört gruba ayrıldı. Tüm gruplarda metilen mavisi ile boyanan lenf düğümleri vedamarları segmental olarak çıkarıldı ve distal ve proksimal sınırları bağlandı. Deneyinfarklı dönemlerinde, tamoksifen oral olarak kontrol grubu hariç, diğer gruplarauygulanmıştır. 30 gün sonunda, lenfödem lenfosintigrafi ve hacimsel olarakdeğerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Lymphedema of the upper extremity is the most significant complication afteraxillary dissection for breast cancer. Soft-tissue fibrosis is associated with impairment inlymphatic regeneration and lymphatic function. Tamoxifen which is also an antifibroticagent, has been used for treatment of retroperitoneal fibrosis and Riedel?s thyroiditis. Inthis study, we aimed to evaluate effect of tamoxifen for preventing lymphedema due toits antifibrotic effect and to be lighten mechanism of action.Methods: Forty Wistar-Albino rats were randomly divided into four groups of 10 ascontrol and experimental groups. In all groups lymph nodes and vessels stained bymethylen blue were removed segmentally and proximal and distal borders were ligated.In the different period of experiment, Tamoxifen was orally applied to experimentalgroups except control. At the end of the 30 days, lymphedema was evaluated bylymphoscintigraphy and volumetrically.