Kardiyak cerrahi sonrası yoğun bakım ünitesinde izlenen hastalarda akut böbrek hasarının değerlendirilmesi
Assessment of acute kidney injury (AKI) in children after cardiac surgery in intensive care units
  1. Tez No: 452942
  2. Yazar: MURAT TANYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. MESİHA EKİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH) böbrek işlevlerinde meydana gelen ani bozulma ile birlikte serum kreatinin düzeyinde hafif artıştan anürik böbrek yetmezliğine kadar uzanabilen değişik derecelerde böbrek fonksiyon bozukluklarını kapsayan bir tanımdır. ABH başta yoğun bakım üniteleri olmak üzere hastanede yatan hastaların morbiditesi ve mortalitesini arttıran risk faktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir.Çocuklarda kardiyak cerrahi sonrasında %5-33 oranında akut böbrek hasarı (ABH) görülmekte, buna bağlı mortalite %20-79 arasında değişmektedir. Bu çalışmada kardiyak cerrahi sonrası yoğun bakım ünitelerinde izlenen çocuk hastalarda ABH insidansının, derecesinin ve risk faktörlerinin belirlenmesi ve pRIFLE ve AKIN kriterleri kullanarak akut böbrek hasarı sınıflandırılmasının yapılması ve bu iki sınıflandırma sisteminin mortalite ve akut böbrek hasarının belirlemesi açısından birbiriyle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma çocuk hastalarda kardiyak cerrahi sonrası pRIFLE ve AKIN kriterlerini karşılaştıran ilk çalışmadır.Çalışmaya 01.01.2008-01.10.2011 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde kalp cerrahisi uygulanan ve post-operatif dönemde Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım ve Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen, yaşları 1 ay-18 yaş arası değişen hastalar alınmıştır. Hastaların dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Çalışmaya alınan 137 hastanın ortalama yaşları 36.6±43.3 ay, 64'ü (%46.7) kız, 73'ü (%53.3) erkekti. pRIFLE kriterlerine göre hastaların % 61.3'inde ABH geliştiği, bunların %25.5'inde Risk, %20.4'ünde ?Injury? (Hasar), %15.3'ünde ?Failure? (Yetmezlik) evresinde olduğu bulunmuştur. AKIN kriterlerine göre hastalar incelendiğinde hastaların % 47.4'ünde ABH gelişmiştir. Bunların % 15.3'ü Evre I, %18.2'si Evre II, %13.9'u Evre III olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI) is a common clinical problem characterized by acute decline in renal funcyion with manifestations ranging from minimal elevation of serum creatinine concentration to anuric renal failure. AKI is associated with an increased risk of mortality and morbidity in hospitalized patient especially in intensive care units.Between 5%-33% of pediatric patients undergoing cardiac surgery may have postoperative AKI, with an associated mortality of 20%-79%. The aim of this study is to determine the insidence, severity, risk factors of AKI in children undergoing cardiac surgery for congenital heart defect and make a comparison between two different classification system pRIFLE and AKIN, to evaluate the prevalence and association of AKI. This is the first study comparing pRIFLE and AKIN criteria to evoluate AKI after cardiac surgery in children.A retrospective analysis of patients, undergoing pediatric congenital heart surgery, age between 1 month and 18 years that were operated by our cardiovascular surgery department between January 2008-October 2011 and were observed in pediatric and cardiovascular intensive care units, was performed.One hundred and thirty-seven patients (mean age 36.6 ± 43.3 months; 73 male, 64 female) were enrolled. 47.4% of patients developed AKI occording to the AKIN criteria (15.3 % stage I, 18.2 % stage II, 13.9% stage III ) and 61.3% patients developed AKI by pRIFLE criteria (25.5% Risk, 20.4% ?Injury?, 15.3% ?Failure?). The mean age of patients who had AKI was 22,47±32,35 months.